Ogłoszono nazwiska zwycięzców konkursu „Syngenta Photography Awards", nowego międzynarodowego konkursu, którego celem jest stymulowanie dialogu na temat najważniejszych wyzwań stojących przed naszą planetą. W pierwszej edycji konkursu uczestnicy zostali zaproszeni do przedstawienia swojej fotograficznej interpretacji tematu „Miasto - wieś" i refleksji dotyczących zagadnień postępującej urbanizacji i jej wpływu na społeczności miejskie i wiejskie oraz środowisko.

Warszawski fotograf-dokumentalista Jan Brykczyński został zwycięzcą konkursu dla profesjonalistów za swoją serię zdjęć „Árnes". Zwycięzca zrealizuje projekt zatytułowany „Farming Tribes", który dotyczył będzie relacji człowieka z naturą w czterech różnych przestrzeniach miejskich, w odległych od siebie zakątkach świata - w Nowym Jorku, Erywaniu, Warszawie i Nairobi.

Holly Lynton wygrała konkurs otwarty za cykl zdjęć „Sienna, Turkey Madonna" będący częścią serii, w której artystka przedstawia społeczności dążące do zachowania tradycji rolniczych mimo wyzwań globalizacji.

- Zdobywcy głównych nagród stworzyli wspaniałe zdjęcia pokazujące niektóre z napięć i kompromisów związanych z szybko postępującą urbanizacją. Co dzień blisko 200 tys. osób przeprowadza się do miast, co powoduje, że przestrzenie miejskie i wiejskie coraz silniej rywalizują o ziemię, wodę i energię. Wierzymy, że te fotografie pomogą zainicjować istotny dialog na temat tego, co jest potrzebne do tworzenia trwałych i korzystnych warunków do rozwoju obu tych środowisk w przyszłości - powiedział podsumowując konkurs Mike Mack, prezes i dyrektor generalny firmy Syngenta.

Zwycięzcy zostali wybrani przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem Williama A. Ewinga, autora książek o fotografii i kuratora wystaw. Nagrody zostały wręczone podczas ceremonii, która odbyła się w Somerset House w Londynie.

- Całe jury było pod wrażeniem wysokiego poziomu fotografii zgłoszonych w pierwszym roku konkursu. Niezwykle miło było zobaczyć zaangażowanie i poświęcenie, jakie fotografowie włożyli w swoją pracę, podobnie jak różnorodne podejścia do zagadnienia relacji miasto - wieś. Zgłoszono wiele doskonałych fotografii i było wielu kandydatów na zwycięzców, jednak ostatecznie jury podjęło jednogłośną decyzję o nagrodzeniu Jana Brykczyńskiego i Holly Lynton za ich indywidualną wizję artystyczną - stwierdził Ewing.

Zwycięskie fotografie wyłonione w obu kategoriach konkursu zostaną włączone do wystawy „Syngenta Photography Award Rural-Urban Exhibition", która odbędzie się w Somerset House w Londynie w dniach 17-21 maja 2013 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!