PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Polska Botswanie może zaoferować m.in. sprzęt rolniczy i górniczy

Polska Botswanie może zaoferować m.in. sprzęt rolniczy i górniczy Fot. K. Hołownia

Maszyny rolnicze, technologie i sprzęt górniczy - służący do wydobycia minerałów i węgla - lasery do obróbki diamentów, a także czystą energetykę węglową może Polska zaoferować leżącej w południowej Afryce Botswanie - mówił PAP wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Senger.Senger w poniedziałek uczestniczył w Warszawie w seminarium o możliwościach inwestycyjnych w Botswanie i polsko-botswańskiej współpracy gospodarczej. Byli na nim również akredytowany w Warszawie botswański ambasador Lameck Nthekela oraz przedstawiciel botswańskiej agencji inwestycyjnej BITC Moemedi Mokgosi.

Wiceszef PAIH na marginesie spotkania zwrócił uwagę, że Polska w ramach szeroko rozumianego rynku motoryzacyjnego może Botswanie zaoferować przede wszystkim maszyny rolnicze, takie jak traktory Ursus. Poinformował, że reprezentanci Botswany już nawiązali wstępne kontakty z polskim producentem i znają jego produkty.

Ursus od lat osiąga sukcesy w Afryce. W ubiegły czwartek spółka podpisała umowę z firmą Industrial Development Corporation (IDC) z Zambii na dostawę 2694 ciągników i 2509 maszyn rolniczych o wartości 100 mln dolarów. W ramach kontraktu zostanie wybudowany zakład montażowy w stolicy kraju, Lusace, oraz 10 punktów serwisowych na terenie całego kraju. Wcześniej realizowała kontrakty w Etiopii, Tanzanii i Algierii.

Senger podkreślił, że "Botswana stoi diamentami". - Sektor diamentów - wydobycia i obróbki - to jest szansa dla polskiego sektora wydobywczego, gdyż mamy technologie i jesteśmy krajem technologicznie zaawansowanym - powiedział.

W rozmowie z PAP zauważył, że sektor wydobywczy należy postrzegać wieloaspektowo: zarówno pod kątem wydobycia diamentów, jak i węgla. Przypomniał, że z jednej strony przewiduje się, że wydobycie diamentów w ciągu najbliższych 20 lat będzie spadać, a minerały będą z coraz głębszych warstw ziemi, tymczasem głębokie wydobycie to polska specjalność.

Z drugiej strony - przypomniał też - że Botswana jest krajem bez dostępu do morza, pozbawionym źródeł generowania czystej energii, takich jak silne wiatry czy bystre rzeki, ale ma wielkie, niewykorzystane pokłady węgla. - Więc patrząc również na to, jak od dłuższego czasu mamy w Polsce dyskusje na temat czystych technologii węglowych, w tym obszarze rozmowy z Botswaną możemy prowadzić - mówił Senger.

Wśród branż rozwojowych przedstawiciele Botswany wymieniają też górnictwo miedziowe. - Oczywiście jest to też dla nas ciekawy rynek, tym bardziej, że stanowi bardzo stabilny, bardzo dobrze rozpoznany kierunek inwestycyjny - zauważył Senger.

Wiceprezes PAIH wskazał także, że Botswanę bardzo interesuje technologia laserowej obróbki diamentów i projektowania biżuterii. - W laserach mamy bardzo długie tradycje (...), jest to polska specjalność, jeżeli chodzi o naukę. Również mamy tradycje jubilerskie, ten sektor jest bardzo rozwinięty od kilkudziesięciu lat i dziś design w sektorze jubilerskim to też jest polska specjalność - dodał.

- Na razie musimy znaleźć obszar, w którym możemy współpracować. Nie jest potrzebna szersza baza traktatowa - zauważył.

Dodał też, że być może polska misja handlowa do Botswany pojedzie w drugiej połowie tego roku.

- Jeżeli chodzi o obroty, są praktycznie zerowe. To bardzo mały rynek, więc możemy eksportować technologie, myśleć o współpracy - powiedział.

Według informacji portalu promocji eksportu, Botswana jest największym na świecie eksporterem diamentów i pierwszym pod względem wartości wydobycia producentem tych minerałów. W przemyśle kraju dominuje sektor górniczy, rozwija się sektor usług.

Moemedi Mokgosi z botswańskiej agencji inwestycyjnej BITC podkreślił, że kraj - oprócz górnictwa - koncentruje się obecnie też również na rozwoju przemysłu motoryzacyjnego, usług dla biznesu, rolnictwa oraz infrastruktury informatycznej. Przypomniał, że Botswana jest znaczącym producentem mięsa i skór wołowych, eksportowanych m.in. do Unii Europejskiej.

Rozwój rolnictwa, zwłaszcza w północno-wschodniej części kraju w okolicach ujścia rzeki Kuando do Zambezi, ma na celu uniezależnienie kraju od importu żywności i przekierowanie gospodarki na eksport - wskazał Mokgosi.

Ambasador Nthekela podkreślił zaś, że Botswana to kraj stabilny, bezpieczny i według Transparency International najmniej skorumpowany w całej Afryce.

Wskaźnik percepcji korupcji TI (Corruption Perceptions Index) w 2016 r. wyniósł dla Botswany 60 pkt. i uplasował ją na 35 miejscu. Polska w tym samym rankingu znalazła się na 29 pozycji z 62 punktami, ex aequo z Portugalią. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Polak 2017-03-28 18:42:58
    Mamy technologie a to dobre jedynie co mozemy zaoferowac murzynom to naszą tanią siłe robiczą
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.108.85
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!