PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rok 2014 rokiem rolnictwa rodzinnego

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2014 Międzynarodowym Rokiem Rolnictwa Rodzinnego, by przyciągnąć uwagę do roli rolnictwa rodzinnego w redukcji głodu, niedożywienia i ubóstwa.Zapotrzebowanie na żywność na świecie ma do roku 2050 zwiększyć się o 60 proc. 842 mln osób cierpi głód na świecie. To jedna na osiem osób. Dlatego właśnie należy poprawić sytuację gospodarstw rodzinnych, bo mogły one wyżywić ludzkość.

Copa-Cogeca zorganizowała w połowie grudnia konferencję, podczas której nakreślono najważniejsze instrumenty, dzięki którym gospodarstwa rodzinne będą mogły sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu na żywność na świecie.

Gerd Sonnleitner, Ambasador Dobrej Woli ds. rolnictwa rodzinnego FAO powiedział: - Moje gospodarstwo było przekazywane z pokolenia na pokolenie od XIII w. Gospodarstwa rodzinne mogą wyżywić świat. Zmagają się one jednak z wyzwaniami jak wahania na rynkach, zmiany klimatu, brak równowagi w łańcuchu żywnościowym. Należy rozwiązać te problemy. Trzeba zwiększyć inwestycje w sektorze oraz zachęcać do prowadzenia badań i innowacji. Należy również umożliwić korzystanie ze szkoleń i kursów. Trzeba także rozwiązać problem nieuczciwych praktyk i nadużyć w łańcuchu żywnościowym, by rolnicy mogli uzyskać wyższe przychody z rynku. Niedawno zlecono niezależnemu konsultantowi przeprowadzenie badań odnośnie skutków nieuczciwych praktyk sektora dystrybucji na sektor rolno-spożywczy. Okazało się, że ze względu na nieuczciwe praktyki roczne obroty spadły o 10,9 mld euro. Musimy razem pracować na rzecz wyżywienia ludzkości.

Przewodniczący Cogeca oraz przedstawiciel ICA, Christian Peès z Coop de France, który również prowadzi gospodarstwo rodzinne, przypomniał o znaczeniu organizacji producentów, jak np. spółdzielni, dla gospodarstw rodzinnych na obszarach wiejskich. Stanowią one świetny model wspierający działalność gospodarstw rodzinnych na całym świecie. Pozwalają rolnikom na skuteczniejszą sprzedaż ich produktów oraz dodawanie do nich wartości, w celu uzyskania większych zysków. Pomagają rolnikom również w lepszym radzeniu sobie z ekstremalnymi wahaniami występującymi na rynkach rolnych oraz wzmacniają ich pozycję w łańcuchu żywnościowym poprzez koncentrację produktów wytwarzanych przez ich członków. Komisja Europejska niedawno zleciła badania, które wykazały, że w krajach UE, w których działa więcej spółdzielni w sektorze mleczarskim, rolnicy uzyskują wyższe ceny (o ok. 5-10 proc.) niż w krajach, w których liczba spółdzielni mleczarskich jest niewielka.

Lorenzo Ramos, prowadzący gospodarstwo rodzinne oraz przewodniczący hiszpańskiej organizacji UPA przypomniał o korzyściach, jakich przysparzają gospodarstwa rodzinne, które są motorem wzrostu i zatrudnienia na obszarach wiejskich. Podkreślił, że w celu utrzymania bezpieczeństwa żywnościowego w przyszłości należy zagwarantować opłacalność produkcji w gospodarstwach rodzinnych oraz przekonać młodych do podejmowania pracy w sektorze. - Nie można ograniczyć roku 2014 jedynie do obchodów Międzynarodowego Roku Rolnictwa Rodzinnego. Należy doprowadzić do zmian politycznych, które poprawią sytuację gospodarstw rodzinnych - dodał.

Koning-Hoeve, przewodnicząca Komisji Kobiet Copa, do której należy gospodarstwo rodzinne w Holandii, równocześnie wymieniła warunki, które należy spełnić, by utrzymać wymianę pokoleń w przyszłości, jak np. zagwarantowanie dostępu do ziemi i zasobów naturalnych. Wspomniała też o niezaprzeczalnym wkładzie kobiet w funkcjonowanie gospodarstw rodzinnych na całym świecie.

Marianne Streel z walońskiej Unii Rolników FWA, również prowadząca gospodarstwo rodzinne, przypomniała, że rolnicy muszą mieć możliwość uzyskania godziwych dochodów z rynku, gdyż zarobki w sektorze stanowią jedynie połowę średnich zarobków. Powiedziała także, że potrzeba polityk obejmujących ekonomiczną rolę gospodarstw do utrzymania dostaw wysokiej jakości żywności do milionów konsumentów. Zbyt często osoby nie mające nic wspólnego z produkcją decydują o cenach, dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!