W wyniku skażenia mleka melaminą zmarło w Chinach co najmniej sześć osób, a blisko 300 tysięcy ma problemy ze zdrowiem, w tym ponad 50 tys. dzieci.

Dwaj oskarżeni odpowiadają przed sądem w Shijiazhuang - stolicy prowincji Hebei na wschodzie Chin.

Jeden z nich wyprodukował i sprzedał ponad 600 ton melaminy zmieszanej ze skrobią słodową drugiemu z oskarżonych - właścicielowi mleczarskiego gospodarstwa w prowincji Hebei.

Ten z kolei odsprzedał 230 ton mieszanki w Shijiazhuangu i innych miastach prowincji Hebei. W niektórych zlewniach dodawano ją do mleka i sprzedawano firmie Sanlu.

W Shijiazhuangu ma siedzibę grupa Sanlu, główna z ponad 20 firm, z których pochodzą skażone melaminą produkty. Sanlu przyznała, że jej mleko w proszku zawiera melaminę. Częściowo należąca do nowozelandzkiej firmy Fonterra, Sanlu wstrzymała 12 września produkcję i zgłosiła wniosek o bankructwo. Ma ona 1,1 mld juanów (160 mln dolarów) długów.

W piątek rozpoczęły się też procesy czterech pozostałych oskarżonych o dodawanie do mleka skrobi słodowej z melaminą w trzech powiatach prowincji Hebei.

Chiński sąd ogłosił bankructwo firmy Sanlu zamieszanej w skandal z mlekiem w proszku skażonym melaminą - poinformował przedstawiciel Grupy Fonterra z Wellington, stolicy Nowej Zelandii. Fonterra ma 43 procent udziału w Sanlu.

"Sanlu będzie teraz zarządzane przez syndyka wyznaczonego przez sąd, który przejmie kierowanie firmą i spłatę jej zobowiązań" - powiedział szef Fonterry Andrew Ferrier.

Sanlu to jedna z 22 firm, z których pochodzi 31 skażonych melaminą produktów. Przyznała ona 11 września, że jej mleko w proszku zawiera melaminę.

Przeciwko tej firmie skierowano do sądów już 12 indywidualnych pozwów związanych ze skutkami spożywanego mleka.

Bilans skandalu z melaminą w mleku i produktach mlecznych w Chinach to sześcioro zmarłych dzieci i 294 tysięcy dzieci z problemami nerkowymi.

Podejrzewa się, że melaminę dodawano, żeby testy jakościowe wykazywały wyższą od faktycznej zawartość białka w mleku.

 

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!