Idea uczczenia kotów specjalnym świętem powstała najprawdopodobniej we Włoszech. Kocie święto obchodzone jest w wielu krajach, które co roku organizują imprezy z tej okazji.

Inicjatorem świętowania Światowego Dnia Kota w Polsce jest prezes Polskiej Federacji Felinologicznej "Felis Polonia" i redaktor naczelny miesięcznika KOT, Wojciech-Albert Kurkowski. Od 2006 roku KOT organizuje obchody tego święta w naszym kraju, łącząc je z ogłoszeniem wyników plebiscytu "Kociarz Roku", w którym głosują czytelnicy KOTA.

W tym roku do tego tytułu nominowany jest, trzeci raz z rzędu, prezydent Lech Kaczyński - za zaangażowanie w tworzenie programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami.

Jak podkreślają organizatorzy, święto to ma przede wszystkim uwrażliwić ludzi na los bezdomnych zwierząt i skłonić do pomocy kotom wolno żyjącym. Przyczynia się też integracji miłośników kotów - hodowcy kotów rasowych i miłośnicy kotów domowych wspólnie działają na rzecz zwierząt, na rzecz poprawienia wizerunku "kociarza" w społeczeństwie i co najważniejsze - na rzecz propagowania szacunku dla kotów.

Głównym punktem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Kota w Polsce będą: pokaz kotów, na którym rozegrany zostanie finał ogólnopolskiego konkursu Federacji "Felis Polonia" Super Kot 2007, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie i uroczysta gala, podczas której przyznany zostanie tytuł Kociarza Roku 2007.

Przez cały dzień, w ramach akcji "Rasowce - Dachowcom", wolontariusze zbierać będą dary pieniężne i rzeczowe na rzecz bezdomnych kotów. W trakcie pokazu będzie też można skorzystać z bezpłatnych konsultacji weterynaryjnych oraz spotkać się z autorami książek o kotach, Dorotą Sumińską i Franciszkiem Klimkiem, a także obejrzeć wystawę fotografii "Kot i człowiek".

Podczas gali przeprowadzona zostanie aukcja przedmiotów przekazanych na ten cel przez gwiazdy ekranu i estrady. Dochód z licytacji przeznaczony zostanie na pomoc kotom. Do akcji "Rasowce - Dachowcom" przyłączyć mają się także inne polskie miasta, w których podczas Światowego Dnia Kota odbędą się pokazy kotów, zbiórki pieniędzy i imprezy towarzyszące.

Oprócz prezydenta Kaczyńskiego nominowani do tytułu Kociarza Roku 2007 są m.in. Jolanta Pruchniak - wieloletnia prezes Stowarzyszenia Miłośników Kotów "Jedynka" z Warszawy, Bogumiła Skowrońska-Werecka - dyrektor łódzkiego Schroniska dla Zwierząt i prezes Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, Joanna Zaremba - założycielka Fundacji For Animals z Katowic oraz Federacja Felinologiczna "Felis Polonia" i Stowarzyszenie Przyjaciół Bezdomnych Zwierząt "Cichy Kąt".

Organizatorami imprezy są: Polska Federacja Felinologiczna "Felis Polonia", Urząd Miasta Stołecznego Warszawy i miesięcznik KOT. Patronat nad tegorocznym Światowym Dniem Kota objęła Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, a swoje wsparcie oraz czynny udział zadeklarowały Biuro Ochrony Środowiska i Biuro Edukacji stołecznego Ratusza.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!