Po przyjeździe do Malmö podczas wspólnej powitalnej kolacji o szwedzkim rolnictwie interesująco opowiadał redaktor Lars Venersson z Lantbrukets Affärstidning. Wątek ten został następnego dnia uzupełniony prelekcjami naukowców ze Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego w Alnarp dotyczącymi różnych aspektów produkcji mleka.

Po wizycie w Alnarp rozpoczęliśmy objazd gospodarstw zajmujących się produkcją mleka. Pierwsze z nich należące do Rogera Larssona utrzymuje 100 krów rasy Holstein i Szwedzkiego Bydła Nizinnego. Dysponuje on 200 hektarami użytków rolnych, z których 110 dzierżawi. Źródłami dodatkowego przychodu rolnika są usługi świadczone własnymi maszynami rolniczymi oraz mały sklepik.

Kolejne gospodarstwo należące do Larasa-Inge Gunnarsona jest kompleksem 9 farm z 700 krowami. Ich mleko dostarczane jest do Arla. Dodatkowymi źródłami przychodu jest produkcja energii elektrycznej i cieplnej przy pomocy wiatraków energetycznych oraz wytwarzanie i sprzedaż serów we własnym sklepie.

Odwiedziliśmy również farmę Cariny i Alvara Sonneson, w której od 2010 r. prowadzona jest ekologiczna produkcja mleka pozyskiwanego od 140 krów i 30 owiec. Od roku na fermie działa także sklepik z produktami spożywczymi.

Ostatnim obiektem związanym z produkcja mleka, który odwiedziliśmy była niewielkie gospodarstwo Marii i Carlosa produkujące kilka gatunków sera z kupowanego mleka. Sery te są sprzedawane we własnym sklepie, oferowane podczas degustacji oraz dostarczane do lokalnych sklepów i restauracji.

Druga grupą farm, z którą mogliśmy się zapoznać podczas wyjazdu studyjnego były gospodarstwa produkujące owoce jagodowe. Pierwsze z nich należy od 11 pokoleń do rodziny Marii i Rickarda, którzy prowadzą produkcję 10 odmian truskawek i malin w tunelach foliowych, w kontenerach i w gruncie. Umożliwia to, mimo krótkiego szwedzkiego lata, zbiór tych owoców od maja do października. Od pięciu lat w gospodarstwie funkcjonuje sklep, kawiarnia i istnieje możliwość organizowania różnego rodzaju imprez.

W kolejnym gospodarstwie ogrodniczym na 18 hektarach dominuje produkcja malin w tunelach foliowych, choć są też niewielkie plantacje agrestu i borówki amerykańskiej. Dochód przynoszą także: sklepik i kawiarnia w ogrodzie. W gospodarstwie znajdują się również zwierzęta, które stanowią atrakcję dla licznych dzieci odwiedzających to miejsce.

W gospodarstwach, które odwiedziliśmy wyraźnie widać było, że ich właściciele starali się wykorzystać każdą możliwość uzyskania dodatkowego przychodu. Decydując się na dywersyfikację działalności pozyskiwali przy tym również fundusze unijne. Małe sklepiki oferujące nie tylko produkty z farm, wytwórnie serów i kawiarnie cieszą się dużym zainteresowaniem klientów i stanowią stabilne źródło dodatkowych przychodów dla gospodarstw.    

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!