Wobec coraz częstszej migracji mężczyzn do miast rośnie znaczenie kobiet na wsi. Ministerstwo Rolnictwa Indii uruchomiło specjalne kursy dla kobiet. Uczą one nie tylko tego, w jaki sposób prawidłowo uprawiać czy nawadniać rośliny, lecz także prezentują podstawy księgowości. Zainteresowanie kursami jest tak ogromne, że resort nie nadąża z ich organizacją. Hinduski są zdeterminowane w zdobywaniu wiedzy, a ich upór przynosi efekty. 

W artykule angielskiego "Livemint", który w poniedziałek ukazał się na Wyspach, przedstawiona jest historia Hiry Kanjarya, dla której typowy dzień pracy trwa 17 godzin. - Wstaję przed świtem, dzień zaczynam od zajęć w kuchni. Tam gotuję obiad dla piątki swoich dzieci, później czeka na mnie pranie. Następnie doję dwie bawolice, by przez następne godziny zajmować się farmą bawełny.  

Taka pracowitość Hindusek nie jest wcale odosobniona. Kobiety biorą na siebie coraz większą odpowiedzialność za przyszłość rodziny. W drugim po Chinach, najliczniejszym kraju na świecie, zauważalna jest wyraźna zmiana kulturowa. Kobiety świetnie zaadaptowały się w nowej roli, a w wielu przypadkach gospodarstwa prowadzone kobiecą ręką przynoszą większe dochody niż wcześniej.

Za przykład może posłużyć historia 32-letniej Aruny Kanjarya. W tym biednym kraju małżeństwa są bardzo często aranżowane przez samych rodziców, stąd też Aruna swojego przyszłego małżonka poznała dopiero w dniu ślubu. Jej mąż mimo, że przejął gospodarstwo po rodzicach nie garnął się do rolnictwa. Po ślubie skończył kurs programisty i dziś pracuje w jednej z firm w mieście oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów. Gospodarstwem zajęła się Aruna, która ​​podwoiła zbiory bawełny obniżając przy tym koszty jej uprawy. Rentowność gospodarstwa wzrosła w ciągu 3 lat, podobnie jak status finansowy rodziny Kanjarya.

Według oficjalnych danych w Indiach pracami rolnymi na wsi zajmuje się około 30 procent kobiet. Zwiększa się także liczba kobiet samodzielnie prowadzących gospodarstwa. W 2016 roku stanowiły one 13 procent, jednak specjaliści twierdzą, że w najbliższych latach ta liczba bardzo szybko się podwoi.

Podobał się artykuł? Podziel się!