PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Współpraca między Unią Afrykańską a UE dla zrównoważonej przyszłości

Współpraca między Unią Afrykańską a UE dla zrównoważonej przyszłości Piąty szczyt Unii Afrykańskiej Unia Europejska, który odbył się w Abidżanie był okazją do dalszego zacieśnienia współpracy w dziedzinie rolnictwa; Fot. pixabay.com

Piąty szczyt Unii Afrykańskiej (UA) - Unia Europejska (UE), który odbył się w Abidżanie był okazją do dalszego zacieśnienia współpracy w dziedzinie rolnictwa między dwoma kontynentami, koncentrując się na młodzieży i zrównoważonej przyszłości.Przy nadzwyczajnym wzroście demograficznym oczekuje się, że populacja Afryki podwoi się do 2050 r. Z 1,2 mld ludzi do 2,4 mld.  Obecnie 60 proc. populacji ma mniej niż 25 lat i trend ten będzie nadal się rozwijać. Dlatego kluczową kwestią jest konieczność stworzenia nowych dobrych miejsc pracy dla tej młodej afrykańskiej populacji, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje potrzebę stworzenia na 18 mln nowych miejsc pracy każdego roku do 2035 roku.

Rolnictwo i sektor rolno-spożywczy były podstawowymi obszarami dyskusji na szczycie, z kluczową rolą do odegrania w tworzeniu miejsc pracy, wzrostu gospodarczego i zrównoważonego rozwoju w Afryce.

UE, już silny partner w sektorze rolnym, chce wzmocnić to partnerstwo poprzez nastawienie na handel, inwestycje i biznes, a nie pomoc. Podstawową zasadą tego odnowionego partnerstwa jest promowanie "dialogu politycznego, jako narzędzia rozwoju", które miało kluczowe znaczenie dla rozpoczęcia dialogu politycznego między UE a UA. Dialog ten jest zgodny z Deklaracją Malabo, przyjętą w 2014 r. Przez Unię Afrykańską, której celem jest wyeliminowanie głodu i zmniejszenie do 2025 r. o połowę ubóstwa. A także polityki klimatycznej przyjętej przez kraje w odpowiedzi na porozumienie paryskie.

Przyjęcie europejskiego planu inwestycji zewnętrznych (EIP) we wrześniu 2017 r. Otwiera nowe możliwości dla odpowiedzialnych inwestycji w Afryce. Ten innowacyjny instrument ma umożliwić inwestycjom w Afryce i europejskim sąsiedztwie, co najmniej 44 mld euro do 2020 r. W ramach tego planu powstaje specjalna część dotycząca rolnictwa.

Podczas szczytu omówione zostały priorytety dotyczące przyszłości stosunków między UE a Afryką, zwłaszcza, że rok 2017 obchodzony jest dziesięć lat po przyjęciu wspólnej strategii Afryka-UE, ale także sprawy pokoju i bezpieczeństwa, zarządzania, inwestycji i handlu, rozwoju umiejętności i tworzenia miejsc pracy. Współpraca w dziedzinie rolnictwa między dwoma związkami przyczyniła się znacząco do realizacji tych priorytetów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!