Zgodnie z danymi przedstawionymi przez ISAAA w corocznym raporcie zatytułowanym: Global Status of Commercialized Biotech/GM Crops, w 2009 roku 14 milionów rolników uprawiało rośliny genetycznie zmodyfikowane na powierzchni 134 milionów hektarów (330 milionów akrów). Rośliny te uprawiano w 25 krajach świata. W porównaniu z rokiem 2008 nastąpił siedmio procentowy wzrost (dane te w ubiegłym roku wynosiły 13,3 milionów rolników uprawiających GMO na powierzchni 125 mln ha).

Rekordowe wartości zostały zgłoszone dla wszystkich czterech najważniejszych odmian roślin genetycznie zmodyfikowanych. Po raz pierwszy soja genetycznie zmodyfikowana zajmowała powierzchnię przekraczającą ¾ światowej powierzchni uprawy soi wynoszącej 90 mln ha, bawełna genetycznie zmodyfikowana prawie połowę z 33 mln ha, kukurydza transgeniczna prawie ¼ ze światowej uprawy kukurydzy stanowiącej 158 mln. ha, a rzepak genetycznie zmodyfikowany 1/5 z 31 mln. ha na świecie.

Należy podkreślić jednocześnie, że 13 spośród 14 milionów rolników uprawiających rośliny genetycznie zmodyfikowane stanowili rolnicy z małych i niezamożnych regionów z krajów rozwijających się. Powierzchnia upraw transgenicznej bawełny w Burkina Faso wzrosła z 8500 hektarów do znaczących 115 000 hektarów, co stanowi równowartość wzrostu z 2% do 29% całkowitej krajowej powierzchni uprawy bawełny (przy czym ostatnio wzrost ten notowano na 1,35 %).

Billy de Greef, Sekretarz Generalny EuropaBio , skomentował informacje ISAAA: “dane te udowadniają, że technologia ta broni się sama w sobie. Z roku na rok coraz więcej rolników na świecie wybiera rośliny genetycznie zmodyfikowane, dostrzegając korzyści jakie one oferują. W krajach rozwijających się ogromna liczba mniej zamożnych rolników wybiera rozwiązania jakie niesie za sobą zielona biotechnologia. Po raz kolejny Europa traci korzyści, które czerpią rolnicy z innych krajów świata. Kiedy zaczniemy się uczyć z doświadczeń innych krajów?.” Można tylko mieć nadzieję, że Europa a w tym tez Polska nie zaprzepaści szansy, jaka niesie ze sobą wykorzystanie osiągnięć zielonej biotechnologii.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!