PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zapowiadają się rekordowe zbiory zbóż na świecie

Zapowiadają się rekordowe zbiory zbóż na świecie

Autor: PAP

Dodano: 14-05-2013 09:19

Tagi:

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w majowej prognozie podała, że zbiory zbóż w sezonie 2013/2014 na świecie wyniosą 2 mld 458 mln ton, czyli będą o 6,6 proc. wyższe niż w obecnym sezonie.



Światowa produkcja pszenicy ma wynieść 695 mln ton, tj. o 5,4 proc. więcej w porównaniu z poprzednim sezonem, ale o około 6 mln ton mniej, niż w rekordowym roku 2011. Prognozy zbiorów zbóż paszowych są nadspodziewanie wysokie, ocenia się je na 1 mld 266 mln ton. Oznaczałoby to aż 9,3 proc. wzrost w porównaniu z 2011 rokiem - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa cytując prognozę FAO.

W nadchodzącym sezonie może paść rekord w światowej produkcji kukurydzy - ok. 960 mln ton, tj. o 10 proc. więcej, niż w sezonie 2012/13. Większość zbiorów pochodzić będzie ze Stanów Zjednoczonych, największego producenta kukurydzy na świecie. Według ekspertów FAO, jej zbiory mogą w tym kraju osiągnąć najwyższy poziom od 1936 roku.

Dobre zbiory zbóż zapowiadają się także w krajach basenu Morza Czarnego. W ubiegłym roku w tej części Europy zbiory ziarna były słabe z powodu suszy.

Przewidywane są również lepsze, niż w poprzednim sezonie zbiory ryżu. FAO prognozuje je na poziomie ponad 497 mln ton, tj. o 16 mln ton więcej. Wzrost produkcji będzie w szczególności widoczny w Indiach oraz w Indonezji.

Według FAO, w kończącym się sezonie 2012/13 globalne zużycie zboża będzie na poziomie ubiegłego sezonu, czyli w wysokości ok. 2 mld 332 mln ton. Stagnacja w zużyciu ziarna jest spowodowana wysokimi jego cenami oraz zmniejszeniem wykorzystania zboża na cele biopaliwowe.

Prognozowane zapasy zbóż na koniec sezonu 2012/13 szacowane są na 505 mln ton, będą one o 3 proc. (16 mln ton) niższe, niż na początku sezonu czyli w lipcu 2012 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

  • prokamil 2013-05-15 09:12:24
    taaaaa rekordowe zbiory ciekawe z kad oni to wiedza... jak nie dawno czytalismy ze prawie 6% mniej zasiewow pszenicy niz w ubiegłym roku. to co plony z ha będą na poziomie 8-10t/ha napewno tak skoro tak twierdza spekulanci. Lepiej jak by panstwo zaoferowało najnizsze ceny wzystkich produktow a nie wszystko uzalezniony od ruchow na giełdzie.
  • Oławianin 2013-05-14 22:34:23
    No nie to z czego ja kupie nowego Lexusa
  • rolnik 2013-05-14 17:52:08
    Czytajmy ze zrozumieniem .Powyższy artykuł jest pisany tendencyjnie bo porównuje się plony z poprzednim słabym rzekłbym nawet bardzo słabym sezonem .To jak porównywanie jakości samochodów na podstawie fiata 126 P i mówienie że w tym roku zatankujemy "malucha" do pełna to podwyższymy wartość samochodu o 50 % ale nadal jest to samochód z 30 konnym silnikiem od kosiarki i mało kogo zadowoli.
    Następna sprawa to "gdybanie " i wyciąganie bezsensownych wniosków że np. w basenie Morza Czarnego było mniej to teraz będzie więcej ? Myśląc jak piszący ten raport należało by uznać że skorą są to ludzie mądrzy to po napisaniu stają się ludźmi głupimi tak dla równowagi w myśl ich logiki .
    Prezentowany tytuł ma odnieść wrażenie jakiejś nadwyżki w plonach a by zrozumieć sytuacje należy zrozumieć ostatnie zdanie z artykułu czyli'''' 'Prognozowane zapasy zbóż na koniec sezonu 2012/13 szacowane są na 505 mln ton, będą one o 3 proc. (16 mln ton) niższe, niż na początku sezonu czyli w lipcu 2012 r. ''''
  • pioter2468 2013-05-14 16:51:02
    Już spekulacje, więc ktoś zarobi ktoś zyska nie ździwie się żę teraz cena pszenicy , kukurydzy itp.. spadnie i nagle sie zrobi ruch w dużych kontraktach.... aż tu nagle przed żniwami pojawi się raport że, nie nie jednak się pomyliliśmy i jednak zbiory będą niższe więc cena do góry i sprzedajemy co kupiliśmy bo przed żniwami jest popyt :) a po żniwach lub w ich trakcie -- raport-- a jednak mieliśmy racje - a cena w dół, ah te raporty śmieszne--- wróżenie z fusów jak nawet ciężko jest jeszcze kłosek zauważyć po rozcięciu by ewentualnie policzyć pięterka, chiałbym wiedzieć jak oni to ustalają!!!???
  • mieciuch 2013-05-14 16:20:27
    owies nigdy nie będzie tak tani. Już przy cenie nieco ponad 300 zł/t jego spalanie staje się bardziej opłacalne niż spalanie węgla.
    Kolejną sprawą są opóźnienia w zasiewach, a jakie zboże jest najbardziej na nie wrażliwe??
  • mrówka123 2013-05-14 16:10:05
    Ten artykuł to przygotowywanie gruntu pod cenę za owies po żniwach 20 zł/q.... No ale pożyjemy zobaczymy do żniw jeszcze kawałek czasu i wszystko może się wydarzyć...
  • tyk 2013-05-14 12:16:18
    szkoda że to nie przekłada się na mniejszą liczbę głodnych ludzi.. a świadczy tylko o ilości zapasów w magazynach koncernów i bogatych krajów!!!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.92.190.11