Przeceny na giełdzie CBOT w Chicago nie były jednak bardzo pokaźne. Najwięcej straciła pszenica, która obniżyła swoje notowania o nieco ponad 1 proc. W Stanach Zjednoczonych trwają zaawansowane zbiory pszenicy (dotychczas zebrano już ponad 3/4 areału), a zwiększona jego podaż powinna oddziaływać w kierunku osłabienia notowań ziarna za oceanem. Warto także pamiętać o taniej pszenicy rosyjskiej, która zalewa obecnie międzynarodowy rynek zbóż i stanowi poważną konkurencją dla drogiego ziarna amerykańskiego.

Na MATIF, odwrotnie niż na CBOT, po delikatnej wtorkowej obniżce, środa zakończyła się na plusach. Paryska kukurydza i pszenica zyskały odpowiednio 1,1 i 1,9 proc.


Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. W środę wrześniowy kontrakt potaniał o niespełna 0,8 proc., wobec czego pod koniec dnia trzeba było za niego zapłacić ok. 278 dolarów/t.

Pszenica. Notowania kontraktu z tym samym terminem wykonania podczas wczorajszej sesji osłabiły się o ok. 1 proc., doprowadzając cenę ziarna do poziomu 261,2 dolarów/tonę.

Soja. Kontrakt sierpniowy stracił nieznacznie na wartości (ok. 0,7 proc.), a tona towaru została wyceniona w środę na 501,5 dolarów.


Wskaźniki analizy technicznej (dostępne na stronie http://www.barchart.com/) dla pszenicy wskazują na spadki w średnim i długim przedziale czasowych oraz większe prawdopodobieństwo wzrostów w krótkim czasie. Prognoza dla kukurydzy brzmi: kupuj/sprzedaj/kupuj. Dla soi analiza techniczna wskazuje na spadki we wszystkich okresach.


Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Sierpniowy kontrakt zatrzymał się wczoraj na poziomie o 1,1 proc. wyżej niż poprzedniego dnia i kosztował 240,5 euro/tonę.

Pszenica. Kontrakt listopadowy zakończył środowe notowania 1,9 proc. zyskiem. Za towar ten trzeba było zapłacić 199,25 euro/tonę, czyli o 3,75 euro więcej niż we wtorek.


Rzepak. Kontrakt z dostawą w listopadzie podrożał wczoraj nieznacznie na wartości (0,2 proc.). Tona nasion została wyceniona pod koniec dnia na 432,25 euro.

Dla kukurydzy wskaźniki analizy technicznej (dostępne na stronie http://www.barchart.com/) podpowiadają wzrost cen w perspektywie zarówno krótko, jak i długoterminowej. W przypadku pszenicy podpowiadana jest sprzedaż kontraktów w średnim i długim okresie. Dla rzepaku prognoza brzmi: sprzedaj/sprzedaj/trzymaj odpowiednio w krótkim, średnim i długim przedziale czasowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!