PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zimbabwe: Biały farmer wrócił na swoją ziemię

Zimbabwe: Biały farmer wrócił na swoją ziemię Fot. Shutterstock

Pierwszy za rządów nowego prezydenta Zimbabwe Emmersona Mnangagwy biały farmer wrócił na swoją ziemię - podała w piątek agencja AP, podkreślając, że to krok w kierunku szerszego przywrócenia własności osobom wyeksmitowanym za prezydentury Roberta Mugabego.Robert Smart wraz z rodziną przybył w czwartek na farmę Lesbury, ok. 200 km na wschód od stolicy kraju Harare, a jego powrotowi towarzyszyły "wiwaty i śpiewy kilkudziesięciu pracowników". Takie wydarzenia były jeszcze niedawno nie do pomyślenia w kraju, w którym "posiadanie ziemi jest kwestią emocjonalną o politycznym i rasowym wydźwięku" - zaznacza Associated Press.

Smart, który ze swej farmy został eksmitowany przez policję, był eskortowany podczas powrotu przez wojsko. Obecność żołnierzy nie była jednak konieczna - zauważa AP wskazując, że niektórzy przywódcy plemienni oraz wpływowi lokalni byli wojskowi dołączali do pracowników i mieszkańców wiosek, by powitać farmera.

Ludzi zgromadzonych na farmie łączą z rodziną Smartów "głębokie więzy" - odnotowuje AP. "Znam tego chłopca od pierwszego dnia" - powiedziała 55-letnia Sevilla Madembo, która urodziła się na farmie. "Opiekowałam się nim, gdy był mały i teraz powrócił, by zająć się mną, gdy jestem stara" - dodała.

Zwolennicy rządzącej partii ZANU-PF, w tym weterani wojny rodezyjskiej, eksmitowali wielu białych farmerów z Zimbabwe w ramach często brutalnego programu reformy rolnej prowadzonej przez Mugabego. Obecnie w granicach Zimbabwe pozostaje tylko kilkuset z ok. 4,5 tys. białych farmerów zamieszkujących ten afrykański kraj przed 2000 rokiem.

Nowy prezydent Zimbabwe Mnangagwa, który objął władzę po listopadowym puczu obalającym Mugabego, deklaruje, że biali farmerzy otrzymają rekompensatę za znacjonalizowane gospodarstwa. Podczas swej inauguracji nazwał kwestie własności gruntów "kluczem do ożywienia gospodarczego".

Przykładem nowej polityki Harare jest grudniowa wizyta w Zambii wiceministra finansów Zimbabwe Terrence Mukupe; jej celem było "nawiązanie kontaktów" z białymi farmerami z Zimbabwe, których zmuszono do ucieczki z kraju - podaje agencja AP.

Według agencji Mnangagwa próbuje przyciągnąć zagranicznych inwestorów i rozwiązać problemy masowego bezrobocia i dramatycznego wzrost cen żywności i artykułów gospodarstwa domowego. Zimbabwe, nazywane kiedyś "spichlerzem Afryki", jest silnie uzależnione od rolnictwa; w tym sektorze gospodarki zatrudnionych jest ok. 66 proc. mieszkańców kraju.

W przeciwnym kierunku zmierza sytuacja w Republice Południowej Afryki, za południową granicą Zimbabwe. Cyril Ramaphosa, nowy przewodniczący rządzącego w RPA Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) powiedział w czwartek, że zamierza prowadzić politykę "radykalnej transformacji gospodarczej", która przyspieszy wywłaszczenie bez odszkodowań dla białych farmerów. Podkreślił jednak, że reforma rolna nie może zagrozić ani gospodarce kraju, ani też jego produkcji rolnej czy też bezpieczeństwu żywnościowemu. (PAP)

mobr/ ap/

arch.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!