Ze strony Unii Europejskiej uczestniczą w spotkaniu przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i komisarz ds. handlu Karel De Gucht.

Rosję reprezentują prezydent Dmitrij Miedwiediew, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i minister rozwoju gospodarczego Elwira Nabiullina.

W czwartek wieczorem Miedwiediew podjął gości nieformalną kolacją, po której wszyscy odbyli wycieczkę statkiem po Wołdze.

Oficjalna część szczytu rozpoczęła się od rozmów plenarnych dwóch delegacji. Później zaplanowano robocze śniadanie, przy którym strony tradycyjnie omówią problemy międzynarodowe, w tym sytuację w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, irański program nuklearny, kwestie bezpieczeństwa europejskiego, problemy Kaukazu i Bałkanów, a także konflikty regionalne, w tym w Naddniestrzu.

Głównymi tematami spotkania są jednak problemy gospodarki światowej, w tym sytuacja w strefie euro, kwestie zarządzania kryzysowego, zagadnienia związane z wejściem Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO), postęp negocjacji w sprawie nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy UE-Rosja, wdrażanie programu Partnerstwa dla Modernizacji, perspektywa wzajemnego zniesienia wiz oraz współpraca w sferze energetycznej.

Strona unijna tradycyjnie podczas takich szczytów porusza kwestie przestrzegania praw człowieka w Rosji.

Podobał się artykuł? Podziel się!