PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zwiększyła się powierzchnia upraw GMO

Z danych organizacji ISAAA wynika, że w 2011 r. nastąpił wzrost powierzchni uprawy roślin GMO o 12 mln ha wobec 2010 do około 160 mln ha (+8 proc.). Z kolei Ilość rolników na świecie uprawiających modyfikowane genetycznie uprawy wzrosła w zeszłym roku z 15,4 mln do 16,7 mln w 29 państwach świata – podaje FAMMU/FAPA.



Ponad 90 proc. rolników uprawiających rośliny genetycznie zmodyfikowane stanowili właściciele małych i niezamożnych gospodarstw z krajów rozwijających się. W 2011 roku ilość państw uprawiających GMO nie zmieniła się z 29 rok wcześniej (19 krajów rozwijających się oraz 10 rozwiniętych). W zeszłym roku 10 państw uprawiało powyżej 1 mln ha upraw GMO. W 2011 r. największy obszar uprawy przypadał na Stany Zjednoczone - 69 mln ha (wobec 66,8 mln ha rok wcześniej) przed Brazylią - 30,3 mln ha (wobec 25,4 mln ha) oraz Argentyną - 23,7 (wobec 22,9 mln ha). Kolejne państwa to Indie 10,6 mln ha (wobec 9,4 mln ha), Kanada 10,4 mln ha (wobec 8,8 mln ha), Chiny 3,9 mln ha (wobec 3,5 mln ha), Paragwaj 2,8 mln ha (wobec 2,6 mln ha), Pakistan 2,6 mln ha (wobec 2,4 mln ha), RPA 2,3 mln ha (wobec 2,2 mln ha) i Urugwaj 1,3 mln ha (wobec 1,1 mln ha) - podaje FAMMU/ FAPA.


Zdaniem ISAAA za FAMMU/FAPA w Unii Europejskiej uprawy GMO prowadzone są w ośmiu krajach członkowskich Unii. Sześć państw: Hiszpania, Portugalia, Polska, Czechy, Słowacja, Rumunia uprawiały w zeszłym roku 114,49 tys. ha kukurydzy GMO MON810 (Bt), czyli 26 proc. więcej niż rok wcześniej. Hiszpańskie uprawy Bt stanowiły 85 proc. areału. Powierzchnia uprawy kukurydzy Bt wzrosła Hiszpanii, Portugalii i Czechach, w Polsce nie zmieniła się, a spadła w Rumunii i na Słowacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (17)

  • rol-nick 2012-02-13 15:58:30
    do bleee

    Usługa to wykonywanie pracy na rzecz kogoś kto nam za nia płąci. Dlatego pracuj kolego, pracuj, bo jak nie będziesz wydajny to firma komuś innemu zleci usługę pisania bzdur o cudownym wpływie GMO na wszystko a Twoje 50 mkw wzięte na hipotekę na 35 lat bank zabierze bez mrugnięcia okiem.

    Jęsli ktoś ma jeszcze watpliwości gdzie pracuje bleee i jemu podobni, to proszę bardzo:

    Ambasador USA w Polsce, Victor Ashe zauważył, że z powodu zbyt dużego ryzyka administracyjnego, producenci nie chcą wprowadzać upraw genetycznie modyfikowanych.

    Ambasador widzi jednak powody do optymizmu - aktywnie działająca Koalicja na Rzecz Biotechnologii we współpracy z Koalicją na Rzecz Nowoczesnego Rolnictwa nie zamierza rezygnować z wywierania nacisku, by lokalne władze robiły więcej w sprawie edukacji i obrony biotechnologii.
  • rol-nick 2012-02-13 15:50:54
    do bleee

    Wyjaśniło sie dlaczego w Twoich wypowiedziach jest tak mało sensu
  • bleee 2012-02-13 15:42:22
    @rol-nick

    Po co mam pracować skoro jestem na usługach korporacji, itd? U nas we firmie pracujemy na akord. Jeden komentarz i odpowiednia suma wpada na konto. Tak więc dzięki za podtrzymywanie dyskusji.
  • rol-nick 2012-02-13 15:05:46
    do bleee

    Dzis o 16.30 czy o 17 kończysz swoją pracę biurową i jednoczesnie znikasz z netu z tymi "pożal się Boże argumentami", hę?
  • rol-nick 2012-02-13 15:03:02
    Do bleee

    Według art. 3 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o organizmach genetycznie zmodyfikowanych, GMO to organizm inny niż organizm człowieka, w którym materiał genetyczny został zmieniony w sposób niezachodzący w warunkach naturalnych wskutek krzyżowania lub naturalnej rekombinacji.

    Rozumieć bleee czy nie rozumieć o czym mówimy?

    Kukurdza? Bardzo proszę. Oto wyjaśnienie.
    W Polsce nie ma rdzennych polaków bo przez minione wieki a to Ci ze wschodu a to Ci z zachodu traktowali nasze babki jako zdobycz wojenną. I napełniali ich brzuchy swoim nasieniem. Skoro nie było tu Twoich genów kilka wieków temu a teraz są to zgodnie z Twoją teorią powinno Cię tu nie być bo jesteś napływowy! To na kiedy masz zarezerwowany bilet poza Bug czy też poza Odrę?
  • bleee 2012-02-13 14:51:10
    @rol-nick

    Podaj nazwę odmiany kukurydzy, którą uprawiano w Polsce 100 lat temu.

    Skoro z Ciebie taki rolnik.

    Widzę, że z braku argumentów zaczynają nerwy puszczać i pojawiają się epitety?
  • rol-nick 2012-02-13 14:40:32
    Bleee

    Człowieku! Czyś TY się dopiero dziś rano urodził???

    Nie jesteś rolnikiem tylko pracownikiem firmy PR. Czy naprawdę za te 2 tyś zł netto miesięcznie musisz robić z siebie takiego bezrozumnego matoła???
    Przecież jest tyle pracy za większą kasę gdzie bedziesz się czuł dowartościowany. I szef nie będzie bucem! Nie gadaj głupot! Zamilknij wreszcie!

    Poczytaj co pisałem w poprzednich postach i wyciągnij wnioski.

    Rolnicy uprawiają odmiany które uprawialiśmy 100 lat temu i dłuuuuugo jeszcze będą je uprawiać!

    Nie bedą tęsknić za tradycyjnymi odmianami? Jak nastepne pokolenie nie będzie ich znać to na pewno nie bedzie za nimi tęskniło.

    Rozumiesz co piszę?
  • bleee 2012-02-13 14:21:23
    @rol-nick

    I jeszcze jedno. Nikt, nigdy nie zmusi rolnika do uprawianie tej czy innej odmiany. Jak będą chcieli uprawiać GMO, to będą uprawiać i tyle.

    Czy rolnicy tęsknią za odmianami, które uprawialiśmy załóżmy 100lat temu? Nie i być może niedługo nie będą tęsknić za tradycyjnymi odmianami. warto zadbać, by powstały również odmiany GMO, wyprodukowane przez polskie spółki. Działania przeciwników powodują, że to głównie koncerny na tym zarobią.
  • bleee 2012-02-13 14:17:55
    @rol-nick

    Głupoty wypisujesz i o tym doskonale wiesz. Powierzchnia upraw bawełny w Indiach wynosi 10,1 miliona hektarów, nie wmówisz nikomu, że to mało. Rolników jest ok. 7 milionów, wychodzi ponad hektar na osobę, a nie 15x15 metra!

    Skoro nie ma "tradycyjnych" nasion, ba jak mówisz są zakazane (choć nie wiem na jakiej podstawie tak twierdzisz) to co uprawia pozostałe 12% rolników?


    Nie wiem co ma oznaczać stwierdzenie, iż nie można kupić nasion w jakości ekologicznej. Co to w ogóle jest np. kukurydza ekologiczna, skoro roślina pochodzi z Ameryki Południowej? Aby nie było monopolu zadbajmy o rozwój własnych technologii GMO.
  • rol-nick 2012-02-13 13:45:45
    do bleee Pytanie:

    Jeśli w roku bazowym obsiewamy GMO 1 mkw a w dziesiątym roku 212 mkw to ile razy wzrośnie powierzchnia uprawy GMO w ciągu 10 lat?
    Eureka! 212 razy.
    Ale dalej powierzchnia GMO nie przekracza 15x15 m (!!!), chociaż pięknie to wygląda w zestawieniach, prawda?

    Prosiłem już. Czytaj ze zrozumieniem.

    "W celu promocji nasion GMO tradycyjne odmiany roślin zostały zakazane w bankach nasion"

    Firmy nasienne zostały przejęte przez korporacje sprzedającą GMO dlatego też w ciągu 10 lat powierzchnia upraw wzrosła 212 razy bo nie można było kupić tradycyjnych nasion.
    Nie można tego było kupić ponieważ nie można było tego namnożyć.

    Wiesz co to oznacza? To jest monopol a jak wiemy jest to najlepszy sposób na zarabianie kasy.

    Ten sam proces ma miejsce w Polsce. Firmy nasienne zostały sprywatyzowane i należą do spółek córek koncernów produkujących GMO.
    To jest realne zagrożenie. Już w tej chwili nie można kupić materiału siewnego w jakości ekologicznej!