PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Szyszko: LP powinny mieć prawo pierwokupu prywatnych lasów

Szyszko: LP powinny mieć prawo pierwokupu prywatnych lasów Minister Szyszko zwrócił uwagę, że kwestia wykupu gruntów rolnych i leśnych "budzi duże zaniepokojenie". Fot. Wikipedia/CC BY 3.0

Po 1 maja Skarb Państwa, czyli Lasy Państwowe powinny mieć prawo pierwokupu prywatnych gruntów leśnych - poinformował minister środowiska Jan Szyszko. Dodał, że projekt ustawy w tej sprawie trafił do konsultacji międzyresortowych.Zgodnie z podpisanym przez Polskę traktatem akcesyjnym po 1 maja grunty rolne oraz leśne mają podlegać wolnemu obrotowi, czyli sprzedaży. Obecnie w Sejmie trwają prace nad projektem resortu rolnictwa, który ma zabezpieczyć grunty rolne przed wykupem przez obcokrajowców. Z kolei resort środowiska przygotował odpowiednie przepisy dot. zabezpieczenia gruntów leśnych. Jak poinformował minister Jan Szyszko projekt nowego prawa w tej sprawie został skierowany do konsultacji międzyresortowych.

Minister Szyszko zwrócił uwagę, że kwestia wykupu gruntów rolnych i leśnych "budzi duże zaniepokojenie". - Siła nabywcza Polaka jest zdecydowanie niższa niż w innych państwach UE. Ziemia jest również bardzo atrakcyjnym towarem, także dla kapitału spekulacyjnego (...). Żaden naród nie może przetrwać bez własności ziemskiej. To nie ulega wątpliwości - zaznaczył.

Minister zwrócił uwagę, że także w innych państwa unijnych - mimo wolnego obrotu ziemią - stosowane są pewne rygory. Podał przykład Danii, gdzie ziemia jest bardzo droga i aby ją kupić, należy mieć odpowiednie wykształcenie czy dobrze znać język duński.

Dlatego, jak wyjaśnił, polski rząd będzie chciał zaproponować odpowiednie regulacje dotyczące gruntów leśnych.

Minister Szyszko wyjaśnił, że miałoby to polegać na tym, iż Lasy Państwowe miałyby prawo pierwokupu lasów należących do prywatnych właścicieli. "W przypadku gruntów rolnych chodzi o (zabezpieczenie) własności Skarbu Państwa, jeśli chodzi o Lasy Państwowe, to one już są własnością Skarbu Państwa i w tej chwili są niezagrożone, są świetnie zagospodarowane i nie ma takiego ryzyka, żeby zbankrutowały, a więc są chronione (...) Wychodzimy z koncepcją, by ziemia leśna, ta która jest w rękach prywatnych, mogła być kupowana przez Lasy Państwowe, w ramach zabezpieczenia jej przed wylesieniem, przeznaczeniem na inne cele, w ramach zwiększania lesistości kraju, zgodnie z - Krajowym programem zwiększania lesistości. Czyli, aby było prawo jej pierwokupu dla Lasów Państwowych - powiedział.

Minister zaznaczył jednocześnie, że takie grunty leśne byłyby kupowane przez LP po cenach rynkowych.

- Ze względu na bezpieczeństwo ekologiczne państwa taka ziemia powinna być kupowana przez Skarb Państwa, czyli Lasy Państwowe - ocenił szef resortu środowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • Z.Z. 2016-03-26 11:07:08
  Widzę Pan Zbigniew wybitny specjalista może jeden z tych konstytucjonalistów na których powoływał się Ziobro (swoją drogą też Zbigniew). Rozumiem również, że Pan Zbigniew uważa portal farmer za tabloid może więc niech Pan Zbigniew wskaże więc źródła rzetelnej wiedzy (może to będzie telewizja Trwam, może niezależna a może Pan Zbigniew nie owija w bawełnę i tylko Radio Maryja słucha) . Może Pan Zbigniew jest właśnie takim antonim (może nawet Macierewiczem), który zbiera złom i butelki niewiele posiada więc go niewiele obchodzi.
 • zbigniew 2016-03-25 08:58:48
  to taka ,,przepowiednia antoniego,,? tak samo mówi głupek z suteryny co zbiera złom i butelki a mówi na każdy temat , tylko że wiedzę czerpie z wyrzuconych na śmietnik tabloidów
 • przepowiednia 2016-03-24 18:58:54
  najpierw nam zabiorą pola żebyśmy nie mieli co jeść potem zabiorą lasy żeby nawet nie było czym w zimie palić a ten kto kacze nogi będzie całował ten w luksusu sobie nie będzie żałował.
 • antoni 2016-03-24 18:18:32
  oczywiście zakup po cenie sprawiedliwej ,która lesniczy wyznaczy .Swojemu wyznaczy wyższą innemu niższą
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.233.99
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!