PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

25 proc. na działania prośrodowiskowe

25 proc. na działania prośrodowiskowe

Większość unijnych ministrów ds. rolnictwa zgodziła się na proponowany przez Komisję Europejską limit wydatków wynoszący co najmniej 25 proc. całkowitego wkładu EFRROW (Europejski Fundusz Rolny Rozwoju Obszarów Wiejskich), który miałby zostać przeznaczony na działania związane z ochroną środowiska.Propozycje Komisji Europejskiej odnośnie rozwoju obszarów wiejskich omawiane były podczas forum Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.

Komisja Europejska zaproponowała w motywie 28 wniosku dotyczącego rozwoju obszarów wiejskich ustalenie minimalnego limitu wydatków wynoszącego co najmniej 25 proc. całkowitego wkładu EFRROW na każdy program rozwoju obszarów wiejskich na rzecz działań związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatu i przystosowaniem się do niech oraz zarządzaniem gruntami.

Dania i Szwecja postulowały, aby określenie minimalnego progu wydatków na działania prośrodowiskowe znalazło się w tekście podstawowym, przez co próg ten byłby obligatoryjny. Niektóre delegacje postulowały, aby dodatkowo podnieść go do 50 proc. Większość ministrów opowiadało się jednak za podejściem bardziej elastycznym.

Poziom finansowania programów środowiskowych powinien być w dużym stopniu zależny od woli i decyzji państw członkowskich – powiedział podczas forum minister Marek Sawicki. Dodał, że nie powinno ustawiać się jednolitej bariery europejskiej .

Szereg delegacji uznało, że zakres stosowania propozycji Komisji powinien zostać rozszerzony tak, by objąć między innymi płatności wynikające z programu „Natura 2000”, ramowej dyrektywy wodnej i działań w dziedzinie leśnictwa.

Jak podkreślił Dacian Ciolos, unijny komisarz ds. rolnictwa, 25 proc. limit jest pewnego rodzaju wskaźnikiem aby umożliwić państwom  członkowskim dostosowanie programów to lokalnych uwarunkowań. – To nie jest obowiązkowe. Gdyby wymóg ten był obligatoryjny, większy nacisk stawiałoby się na zarzadzanie wydatkami, a nie na celach, które są do osiągnięcia – powiedział.

Zasada, zgodnie z którą wspólna polityka rolna (WPR) powinna znacznie przyczyniać się do stawiania czoła wyzwaniom związanym z ochroną środowiska i różnorodności biologicznej, przeciwdziałaniem zmianie klimatu i przystosowaniem się do niej to elementy celu na lata 2014–2020, polegającego na ekologizacji WPR poprzez działania należące do filarów I i II, zgodnie ze strategią „Europa 2020”. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.108.85
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!