Po głosowaniu w Parlamencie, Sekretarz Generalny Komitetów Copa-Cogeca, Pekka Pesonen powiedział, że producenci warzyw i owoców UE nadal ponoszą poważne straty w związku z kryzysem europejskiego sektora warzyw i owoców.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego w czasie sesji plenarnej w Strasburgu podjęli decyzję o przywróceniu funduszy, których cięcia zaproponowali Ministrowie UE. Decyzją eurodeputowanych utrzymana zostanie wstępna propozycji Komisji w sprawie wydatków.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego zdecydowali również o nieograniczaniu o 26 milionów euro wydatków na program zachęcania uczniów do spożywania owoców w UE, co byłoby niezgodne z celem UE, którym jest promocja zdrowych nawyków żywieniowych wśród młodych ludzi. Poprosili również o wsparcie dla programu "Szklanka mleka" w szkołach.

Ponadto, zdecydowali o przywróceniu pomocy na instrumenty poprawy jakości w wysokości 2 milionów euro, co jest zgodne z celem UE promowania produkcji o wysokiej jakości. Przywrócono również wsparcie w wysokości 20 milionów euro dla krajowych programów wsparcia w sektorze wina.

Ponadto, posłowie wzywali do finansowania innych istniejących działań, tak aby pomoc dla grup producentów na wstępne uznawanie osiągnęła 95 mln euro, a fundusze operacyjne dla organizacji producentów 255 mln euro (łącznie obie pozycje w budżecie zwiększono o 250 mln) . Wezwali również Komisję do przedstawienia propozycji eurodeputowanym oraz Ministrom w sprawie zwiększenia udziału UE w funduszu kryzysowym w ramach funduszy operacyjnych dla organizacji producentów. Powiedzieli, że ta podwyżka powinna w szczególności wspomóc producentów warzyw i owoców, którzy odczuli skutki kryzysu ora zapobiegać występowaniu podobnych kryzysów w przyszłości.

Komitety Copa-Cogeca już od pewnego czasu wzywały do zwiększenia pomocy. Ponadto posłowie wzywali do opracowania rozwiązań w ramach nowej WPR, aby poprawić mechanizmy zapobiegania i reakcji na kryzysy w przyszłości, ostrzegając, że obecne mechanizmy dla sektora owoców i warzyw sa niewystarczające. Komitety Copa-Cogeca przyjęły również z zadowoleniem decyzję o przeznaczeniu środków na program dla najbardziej potrzebujących (2012-2013) w ramach którego wsparcie otrzymuje 18 milionów osób cierpiących z powodu niedożywienia w UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!