Okazuje się, że eksportowane prosięta z Belgii do Niemiec będą teraz tańsze o 5 euro na sztuce, ze względu na zmniejszenie kosztów produkcji związanych z prowadzeniem programu zwalczania choroby.

- W Polsce nie ma jeszcze regionów oficjalne uznanych za wolne od choroby Aujeszkyego przez Komisję Europejską. Niemniej jednak na podstawie sprawozdań przekazywanych przez wojewódzkich lekarzy weterynarii można stwierdzić, że choroba nie występuje w takich województwach jak dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie (0 ognisk choroby w 2010 r. ). Pojedyncze ogniska choroby stwierdzono natomiast w województwach opolskim, podlaskim, pomorskim, śląskim i warmińsko-mazurskim – poinformował Główny Inspektorat Weterynarii.

Doprowadzenie do uzyskania przez kraj statusu wolnego od choroby Aujeszkyego u świń pozwolą na wyeliminowanie strat materialnych w hodowli trzody chlewnej powodowanych tą chorobą oraz zapewnia możliwość bezproblemowego wprowadzania świń do handlu w Unii Europejskiej i eksportu do krajów trzecich. Podobał się artykuł? Podziel się!