W Hiszpanii spółka wodna FCC Aqualia wyhodowała pierwszy plon glonów, które zostaną wykorzystane do produkcji biopaliw – informuje FAMMU/FAPA. Wartość projektu wynosi 12 mln euro. Prawie 7,1 mln euro pochodzi z dofinansowania udzielonego przez Unię Europejską, której celem jest osiągnięcie do 2020 roku 10-procentowego udziału energii odnawialnej w transporcie.

Celem współfinansowanego przez Unię Europejską projektu “Cały gaz” jest hodowanie szybko rosnących mikroglonów przy pomocy substancji odżywczych zawartych w ściekach. W wyniku dalszych procesów glony wydzielają metan, który następnie może być wykorzystywany do produkcji paliw.

Hiszpańska spółka poinformowała, że biomasa pozyskana przez nich z plonu alg charakteryzuje się dużym potencjałem energetycznym. Z kilograma biomasy można bowiem wyprodukować nawet 200-300 litrów metanu. Biopaliwa z glonów rodzą nadzieje na to, że ucichną kontrowersje związane z produkcją biopaliw z surowców rolnych (np. z rzepaku, słonecznika, soi, zbóż, ziemniaków czy buraków cukrowych), która niekorzystnie wpływa na wydajność w rolnictwie i ceny artykułów spożywczych. Eksperci twierdzą jednak, że koszty muszą być drastycznie zmniejszone, by produkcja okazała się rentowna. Rozwój technologii produkcji biopaliw z glonów jest na razie w fazie początkowej - nigdzie w Europie nie produkuje się biopaliw w ten sposób na dużą skalę.

Również FCC Aquilia oświadczyła, że była zmuszona zrezygnować z niektórych pomysłów na produkcję biopaliw po tym, jak okazały się nieopłacalne. Tymczasem francuska firma Cellectis zajmująca się inżynierią genetyczną, która planuje wspólne inwestycje z firmą Total - zapowiedziała w czerwcu br., że daje sobie pół roku na udowodnienie efektywności opracowanej przez nią technologii do produkcji biopaliw. FCC Aqualia zadeklarowała natomiast, że jeżeli realizacja ich projektu, która rozpoczęła się w 2011 roku, będzie szła zgodnie z planem, to w 2016 roku do uprawy glonów będzie gotowy 10-hektarowy obszar w gminie Chiclana na południu Hiszpanii.

Podobał się artykuł? Podziel się!