PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Biopaliwo z glonów

Autor: farmer.pl

Dodano: 03-09-2013 14:02

Tagi:

Produkcja biopaliwa z glonów może być opłacalna? Na razie wiadomo tylko, że prace trwają, a ich sukces pozwoliłby nie wykorzystywać do biopaliw surowców rolniczych.W Hiszpanii spółka wodna FCC Aqualia wyhodowała pierwszy plon glonów, które zostaną wykorzystane do produkcji biopaliw – informuje FAMMU/FAPA. Wartość projektu wynosi 12 mln euro. Prawie 7,1 mln euro pochodzi z dofinansowania udzielonego przez Unię Europejską, której celem jest osiągnięcie do 2020 roku 10-procentowego udziału energii odnawialnej w transporcie.

Celem współfinansowanego przez Unię Europejską projektu “Cały gaz” jest hodowanie szybko rosnących mikroglonów przy pomocy substancji odżywczych zawartych w ściekach. W wyniku dalszych procesów glony wydzielają metan, który następnie może być wykorzystywany do produkcji paliw.

Hiszpańska spółka poinformowała, że biomasa pozyskana przez nich z plonu alg charakteryzuje się dużym potencjałem energetycznym. Z kilograma biomasy można bowiem wyprodukować nawet 200-300 litrów metanu. Biopaliwa z glonów rodzą nadzieje na to, że ucichną kontrowersje związane z produkcją biopaliw z surowców rolnych (np. z rzepaku, słonecznika, soi, zbóż, ziemniaków czy buraków cukrowych), która niekorzystnie wpływa na wydajność w rolnictwie i ceny artykułów spożywczych. Eksperci twierdzą jednak, że koszty muszą być drastycznie zmniejszone, by produkcja okazała się rentowna. Rozwój technologii produkcji biopaliw z glonów jest na razie w fazie początkowej - nigdzie w Europie nie produkuje się biopaliw w ten sposób na dużą skalę.

Również FCC Aquilia oświadczyła, że była zmuszona zrezygnować z niektórych pomysłów na produkcję biopaliw po tym, jak okazały się nieopłacalne. Tymczasem francuska firma Cellectis zajmująca się inżynierią genetyczną, która planuje wspólne inwestycje z firmą Total - zapowiedziała w czerwcu br., że daje sobie pół roku na udowodnienie efektywności opracowanej przez nią technologii do produkcji biopaliw. FCC Aqualia zadeklarowała natomiast, że jeżeli realizacja ich projektu, która rozpoczęła się w 2011 roku, będzie szła zgodnie z planem, to w 2016 roku do uprawy glonów będzie gotowy 10-hektarowy obszar w gminie Chiclana na południu Hiszpanii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

 • stary 2015-05-13 18:03:01
  zrobiłem to z rzepaku no i dostałem w DDDD aż skręciło-nie w Polsce.
 • PM 2013-10-21 23:50:34
  Zaraz, zaraz... w Polsce wiadomość o produkcji (eksperymentalnej) metanu ze ścieków przy wykorzystaniu glonów przez studentów Politechniki (chyba Poznańskiej?) wiadomośc podawano w Dzienniku TVP1 kilkanaście miesięcy temu.
  Kto pamięta?
  Coś tu smierdzi... czy to bezwonny metan?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!