Według przewodniczącego NFU, Petera Kendalla, prowadzić może do tego pozwolenie krajom członkowskim na zbyt dużą elastyczność we wdrażaniu WPRZa szczególnie „groźną” uznawana jest koncepcja współfinansowania WPR z budżetów krajowych.

NFU opowiada się za wypośrodkowanym stanowiskiem, pomiędzy koncepcją minimalistycznej WPR po 2013 r. a tą optującą za wzmocnieniem wsparcia rynku i dochodów. Niemniej jednak mówi się raczej o silnej WPR, z jednej strony zorientowanej na rynek, a z drugiej zaś wspierającej rolników w sytuacjach drastycznego spadku cen.

Inną informacją z Wysp, raczej budującą, jest fakt, że fabryka przetwarzająca w sposób beztlenowy ziemniaki na biogaz położona w pobliżu siedziby firmy Branston w Wielkiej Brytanii spowodowała obniżenie zużycia energii elektrycznej o 40%. Warto powiedzieć, że dopiero 3-4 lata temu firma zaczęła mierzyć swój negatywny wkład w tzw. globalne ocieplenie i wtedy odkryto iż zużycie prądu elektrycznego jest jednym z głównych czynników zwiększających emisję węgla do atmosfery.Około 10 tys. ziemniaków o niskiej jakości, które inaczej zostałyby wyrzucone, razem z odpadami z produkcji ziemniaczanej będzie mogło zasilać firmę w około 300 KwE. Projekt kosztował 1,8 mln Euro , firma zbudowała również zakład do recyklingu wody który w planach ma obciąć zużycie wody o 60%.

Źródło: FAMMU/FAPA/farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!