Podobna redukcja notowań miała również miejsce w Holandii (o 2,7 proc. do 1,398 EUR/kg), Francjii (o 3,1 proc. do 1,550 EUR/kg), Austrii (o 3 proc. do 1,366 EUR/kg) i Belgii (o 2,5 proc. do 1,433 EUR/kg).

Jak informują analitycy FAMMU/FAPA, żywiec wieprzowy potaniał również nieznacznie w Hiszpanii (o 1,1 proc. do 1,695 EUR/kg), co jest nietypowym zjawiskiem w tym kraju jak na tę porę roku, na początku sezonu wakacyjnego. Hiszpańskie ceny obniżyły się po raz pierwszy od 40 tygodnia 2010 r.

Ceny netto skupu trzody chlewnej w Polsce w tygodniu do 22 maja br. wynosiły 4,44 zł/kg, obniżając się w stosunku do poprzedniego tygodnia o 2,2 proc.. Wielu analityków i uczestników rynku twierdzi, że notowania trzody w UE osiągnęły już swój najniższy poziom. Poprawa warunków pogodowych i korzystne prognozy sprzyjają wzmożonemu popytowi, co może być szansą na odwrócenie tendencji spadkowej w najbliższych tygodniach.

Eksperci FAMMU/FAPA zwracają uwagę, że wzrost cen trzody jest mocno oczekiwany przez producentów również ze względu na spodziewaną dalszą zwyżkę kosztów pasz.

Podobał się artykuł? Podziel się!