Komisja Ochrony Środowiska uchwałą 38 do 6 głosów, przy 18 wstrzymujących się sprzeciwiła się odnowieniu zezwolenia stosowania glifosatu na kolejne 15 lat bez ograniczeń. Eurodeputowani wystosowali sprzeciw parlamentarny dotyczący odnowienia zezwolenia.

Wnoszą o zlecenie niezależnego przeglądu i ujawnienie wszystkich dowodów naukowych, na których swoją ocenę opiera Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Rezolucja poddana będzie pod głosowanie pomiędzy 11-14 kwietnia br. na sesji plenarnej w Strasburgu.

– Glifosat został sklasyfikowany jako prawdopodobnie rakotwórczy przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), podczas gdy przemysł twierdził, że substancja może być całkowicie zmetabolizowana. Teraz jest oczywiste, że pozostałości glifosatu są wszędzie: w środowisku, w wielu produktach, które spożywamy na co dzień, w naszych ciałach – powiedział Pavel Poc (S&D, CZ) eurodeputowany, który sporządził projekt rezolucji.

Komisja Europejska proponuje przedłużenie zezwolenia, upoważniającego do stosowania glifosatu na kolejne 15 lat – Także z uwagi, że okres przedłużenia jest najdłuższy z możliwych, chcemy poznać badania i zależy nam, aby zostały podane do publicznej wiadomości. Powinna być stosowana zasada ostrożności. Należy unikać niepewności, które w tej chwili mamy przed przystąpieniem do zatwierdzenia substancji będącej w tak szerokim użyciu – stwierdził Pavel Poc. Dodał, że Komisja Żywności i Weterynarii UE powinna być również upoważniona do testowania i monitorowania pozostałości glifosatu w żywności i napojach.

Posłowie chcą, by Komisja Europejska i EFSA ze względu na nadrzędny interes publiczny ujawniły informacje dotyczące badań. Chcą natychmiastowego ujawnienia wszystkich dowodów naukowych, które były podstawą do pozytywnej klasyfikacji glifosatu i proponowanego ponownego zezwolenia stosowania substancji.

Podobał się artykuł? Podziel się!