PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ciolos: Innowacje w rolnictwie ważniejsze od dopłat

Ciolos: Innowacje w rolnictwie ważniejsze od dopłat

O Wspólnej Polityce Rolnej dyskutowali w sobotę w Jasionce k. Rzeszowa m.in. unijny komisarz rolnictwa Dacian Ciolos, b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, minister rolnictwa Stanisław Kalemba.Ciolos przypomniał, że były propozycje żeby zmniejszyć budżet WPR o 30-40 proc., ostatecznie o 4 proc. zmniejszono dopłaty bezpośrednie i o 7 proc. fundusze na rozwój obszarów wiejskich. "Te decyzje są korzystne dla nowych członków UE" - powiedział unijny komisarz.

Pytany przez uczestników konferencji o perspektywy zrównania dopłat bezpośrednich Ciolos odparł, że dopłaty nie są najważniejszym sposobem dbania o konkurencyjność. "Trzeba także w inny sposób dbać o konkurencyjność, np. wprowadzając innowacyjność w rolnictwie" - podkreślił. Jak dodał, "może się zdarzyć, że po 2020 roku dopłaty bezpośrednie zostaną zlikwidowane".

Komisarz zwrócił uwagę na zmniejszenie unijnej biurokracji związanej ze Wspólną Polityką Rolną, w tym na uproszczenie systemu kontroli rolnych. "Jest to potrzebne nie tylko rolnikom, ale też administracji i podatnikowi" - ocenił.

Jerzy Buzek zaznaczył, że podjęte w środę stanowisko PE w sprawie budżetu UE jest "czymś w rodzaju mandatu negocjacyjnego". "PE wcale nie zadecydował, że odrzuca budżet, ale sformułował jedynie tak ostry tekst, żeby mocnej wystartować do negocjacji" - tłumaczył. W jego opinii, kwoty przeznaczone na WPR nie zostaną zmienione. Buzek nie wykluczył natomiast, że skutkiem decyzji PE środki mogą być "przenoszone z jednego filara do drugiego".

Parlament Europejski przyjął w środę niewiążącą prawnie rezolucję, w której odrzuca porozumienie ws. budżetu na lata 2014-20 wynegocjowane na szczycie UE w lutym i żąda jego poprawek. Europosłowie zadeklarowali, że zagłosują za budżetem dopiero po pomyślnym przeprowadzeniu negocjacji z Radą UE. Podkreślili, że wnioski z lutowego szczytu UE w sprawie budżetu należy traktować jedynie jako zalecenia polityczne.

Minister Stanisław Kalemba zwrócił w Jesionce uwagę na zwiększenie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników z 15,3 mld euro w obecnym budżecie do 21,1 mld euro w budżecie na lata 2014-20. Przyznał, że nowej perspektywie budżetowej będzie mniej środków na rozwój obszarów wiejskich, ale będzie możliwość finansowania tych projektów z Polityki Spójności. Dotyczy to m.in. inwestycji związanych z rozwojem infrastruktury na wsi. Dodał, że rozmawiał już na ten temat z minister rozwoju regionalnego.

WPR stanowi obecnie blisko 43 proc. budżetu UE, a z dotacji korzysta nie tylko 13,7 mln gospodarstw rolnych, ale także obszary wiejskie, które stanowią 47 proc. obszaru Unii. Obecnie dopłaty dla rolników wahają się od ok. 500 euro w Grecji i na Malcie do ok. 100 euro na Łotwie. Unijna średni wynosi ok. 250 euro, w Polsce jest to ok. 200 euro.

Uczestnicy konferencji uczcili 12. rocznicę śmierci jednego z liderów strajków rolniczych w Rzeszowie w 1981 roku, przewodniczącego NSZZ Rolników Indywidualnych i wicemarszałka Senatu Józefa Ślisza. W jego intencji odprawiono mszę św. w rodzinnej wsi Ślisza Łące k. Rzeszowa, a na jego grobie złożono kwiaty.

Organizatorem konferencji w Jasionce był Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • rolnik 2013-03-19 16:03:08
  Będziemy niedługo żreć szczaw i mirabelki ,nawet na wsi przez tych (...) .
 • rol-nick 2013-03-19 16:01:10
  i ta współpraca zrobi z Nas nowoczesnych niewolników. Dzięki Ci bardzo Staszek, Łaskawco.

  Widać, że g... (uzik) się znasz na rolnictwie. Twoja wypowiedz to typowy tekst matołka zza biurka 95% czasu pracy poświęcającego na trzymanie stołka.

  Tylko praktyk umie coś innowacyjnego wprowadzić. Nie teoretyk
 • Staszek 2013-03-19 13:14:38
  Mnie zastanawia skąd rolnicy mają brać pomysły na te innowacje - nie wszyscy muszą być kreatywni - ja rozumiem, że można outsorcować kreatywność np. z takich serwisów jak IDERIA.pl, ale jeżeli chodzi o innowacje specjalistyczne to tylko współpraca nauki z biznesem (rolnictwem) może dać wyniki.
 • ukasz 2013-03-18 12:17:44
  a co on wie ja wam powiem nic
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!