W świetle nadchodzącej, kolejnej już rundy rozmów handlowych z krajami Mercosur oraz nowego skandalu w brazylijskim sektorze mięsnym, Copa i Cogeca podkreślają, jak ważne jest utrzymanie unijnych standardów identyfikowalności oraz bezpieczeństwa żywności dla towarów importowanych do UE.

Sekretarz generalny Copa Cogeca, powiedział, że w każdej umowie handlowej rolnictwo musi być uczciwie potraktowane. - Utrzymujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa żywności oraz dobrostanu zwierząt i towary importowane do UE też muszą te wymogi spełniać, w przeciwnym razie nasze zasady będą skompromitowane - dodał.

Copa-Cogeca wysłały pismo do Komisji Europejskiej wzywając do wymagania od krajów Mercosur unijnych standardów bezpieczeństwa, zapewnienia identyfikowalności bydła oraz zakazu karmienia drobiu mączką mięsno-kostną. W obecnej chwili kraje te mają odmienne standardy. Fakt ten został obnażony po skandalu w Brazylii, gdzie ponad 30 przedstawicieli sektora rolno-spożywczego zostało zatrzymanych w związku ze złamaniem wymogów weterynaryjnych w sektorze mięsa wołowego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!