Sekretarz Generalny Copa-Cogeca powiedział, że wynik głosowania Parlamentu Europejskiego nad metanem w ramach dyrektywy w sprawie krajowych poziomów emisji (NEC) jest korzystny. - Wzywamy Komisję do reakcji na ten sygnał. Nadal jednak bardzo niepokoją nas cele w zakresie redukcji emisji amoniaku, które są dla nas poważnym wyzwaniem i stanowią zagrożenie dla produkcji żywności w krytycznym momencie, gdy zapotrzebowanie na żywność na świecie ma wzrosnąć o 60 proc. do 2050 r.

Musimy zagwarantować sprawiedliwy, opłacalny podział obciążeń między państwa członkowskie, czego brakuje w aktualnym wniosku Komisji Europejskiej. Co więcej, wniosek ten w niewystarczającym stopniu uwzględnia wcześniejsze wysiłki poczynione przez sektor na szczeblu krajowym w zakresie walki z emisjami. Ograniczyliśmy emisje amoniaku od 1990 r. o prawie 30 proc.

Wniosek KE drastycznie przyśpieszy zmiany, zachodzące w strukturach gospodarstw ze względu na fakt, że redukcja emisji amoniaku nie jest opłacalna w odniesieniu do korzyści i kosztów. Najbardziej ucierpią małe i średnie gospodarstwa. Nie jest to również dobre dla środowiska, gdyż jeśli produkcja spadnie w Europie, popyt w UE i na świecie zostanie zaspokojony importem spoza UE, gdzie obowiązują mniej rygorystyczne przepisy środowiskowe.

Oczywiście nie jest to także korzystne ani dla gospodarki, ani dla całego społeczeństwa. Miejmy nadzieję, że zdrowy rozsądek dojdzie do głosu w ramach tych dyskusji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!