- Jest to ważny krok w kierunku dalszej harmonizacji zasad informowania o wartościach odżywczych. Cieszę się, że posłowie do Parlamentu Europejskiego, Ministrowie UE i Komisja Europejska doszli do porozumienia w sprawie brzmienia tekstu, co pozwoli na wprowadzanie nowych zasad w odpowiednim czasie - powiedział Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca.

Przewodniczący mówił, iż jest szczególnie zadowolony z faktu, iż porozumienie uznaje nadrzędny charakter podawania wartości odżywczej w 100 gramach lub 100 mililitrach danego produktu.

- Cieszę się również, że posłowie do Parlamentu Europejskiego potwierdzili, iż napoje alkoholowe będą zwolnione z zasad podawania wartości odżywczej oraz listy składników. Niemniej jednak, w ciągu 3 lat Komisja przedstawi raport analizujący możliwość rozszerzenia tych zasad na napoje alkoholowe i będzie czuwała nad tym, by wzięto pod uwagę specyficzne cechy wina - dodał Pesonen.

Poza tym, Komitety Copa-Cogeca przyznały, że propozycja ma na celu dalsze uporządkowanie zasad oznaczania pochodzenia produktu. Szczególnie należy pamiętać o tym, że w przypadkach, w których oznacza sie pochodzenie produktu spożywczego i gdzie nie jest ono takie same, jak składników podstawowych, pochodzenie wspomnianych składników podstawowych również powinno być oznaczone. Komitety Copa-Cogeca są zgodne co do tego, ze powinno się rozważyć nowe instrumenty regulacji w tym obszarze, przy uwzględnieniu zarówno związanych z nimi kosztów jak i korzyści, które zostaną wskazane w raporcie oceny skutków.

Podobał się artykuł? Podziel się!