Dacian Ciolos podczas nieformalnej Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa  na Cyprze powiedział, że jest optymistą w sprawie uzgodnienia długoterminowego budżetu na lata 2014-2020 do końca tego roku, co będzie z kolei torowało drogę dla porozumienia w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej podczas irlandzkiej prezydencji, rozpoczynającej się 1 stycznia 2013 roku.

Weszliśmy w decydującą fazę rozmów, przyspieszamy tempo – powiedział.  

Podkreślił jednak, że zarówno Parlament Europejski jak i Rada muszą poczynić równoległe postępy, aby zapewnić , że przed końcem grudnia nie będzie pomiędzy ich stanowiskami zbyt dużych rozbieżności.  

Aby mieć odpowiednie stanowisko negocjacyjne, Rada musi osiągnąć ogólne porozumienie na przełomie listopada i grudnia, a Parlament poradzić sobie z dużą liczbą zgłoszonych poprawek.

Paolo De Castro, przewodniczący Komisji Rolnictwa PE przyznał, że liczba poprawek zgłoszonych przez posłów do PE (ok. 7000) na pewno nie ułatwia procesu reformy WPR, ale wskazał na dużą zbieżność w najważniejszych kwestiach, takich jak poziomy pomocy w poszczególnych państwach, czy większa elastyczność co do „greeningu”.


 

Podobał się artykuł? Podziel się!