Komonica zwyczajna (Lotus corniculatus) jest byliną z rodziny motylkowatych powszechnie występującą w Europie. Kwitnie żółto od maja do września na dzikich, suchych wzgórzach, łąkach i pastwiskach. Lubi glebę gliniastą zasobną w wapń, jest też uprawiana jako roślina pastewna oraz stanowi cenny dodatek do traw na pielęgnowanych łąkach i chętnie jest odwiedzana przez pszczoły. Roślina ta może odegrać dużą rolę w redukcji emisji metanu od krów – twierdzą na podstawie badań naukowcy z Intitut of Grassland and Environmental Research w Wielkiej Brytanii, finansowanego przez departament rolnictwa brytyjskiego (DEFRA).

Emisja metanu pochodzącego z hodowli bydła, szczególnie od przeżuwaczy jest powodem efektu cieplarnianego. Emisja pochodząca od krów jest dużo mniejsza ilościowo niż pochodząca od pojazdów. Metan jednak przyczynia się 23-krotnie silniej do powstawania efektu cieplarnianego niż dwutlenek węgla i dlatego naukowcy z taka uwagę przyglądają się jego emisji z gospodarstw hodowlanych, zwłaszcza że w Wielkiej Brytanii przekracza ona 7 proc. wszystkich emisji.

Pojawienie się Komonicy zwyczajnej wśród mieszanek roślinnych z rajgrasem i koniczyną poprawi skuteczność trawienia pasz przez krowy, redukując tym samym produkcję metanu. Oprócz tego poprawia się wydajność paszowa i zmniejsza się obecność azotanów w odchodach.

Źródło: Telegraph

Podobał się artykuł? Podziel się!