PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Doradca naukowy KE: GMO bezpieczne

Genetycznie modyfikowane organizmy (GMO) nie są stwarzają większego ryzyka niż ich konwencjonalne odpowiedniki – powiedziała EurActiv biolog molekularny Anne Glover, główny doradca naukowy przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso.Nie ma żadnego udokumentowanego przypadku niekorzystnego wpływu  na zdrowie ludzi, zwierząt, czy środowisko, to dość mocny dowód i myślę, że jedzenie żywności GMO nie jest bardziej ryzykowne od spożywania konwencjonalnej żywności – powiedziała Glover.

Dodała również, odnosząc się do państw, które wprowadziły zakaz uprawy GMO, że dowody naukowe  muszą odgrywać większą rolę w polityce.

Myślę, że moglibyśmy dokądś dojść w Europie, jeśli ci, którzy odrzucają dowody naukowe, byliby zobligowani do przyznania się dlaczego je odrzucili – powiedziała EurActiv Glover. Podkreśliła także, że nie promuje GMO.

Dowody, na których się opieram, są niezależne, nie zmieniają się w zależności od politycznej filozofii – powiedziała. – To co mnie martwi, to fakt, że jesteśmy wśród najwolniejszych w korzystaniu z wiedzy, którą mamy. Jesteśmy tak zapobiegawczy,  że czekamy aż wszyscy inni z niej skorzystają przed nami – dodała.

José Manuel Barroso w grudniu 2011 roku mianował  prof. Anne Glover na pierwsze w historii Komisji Europejskiej stanowisko głównego doradcy ds. naukowych. Do zadań prof. Anne Glover należy niezależne doradztwo na wysokim szczeblu w sprawach naukowych na wszystkich etapach opracowywania i wdrażania polityki, a także doradzanie bezpośrednio Przewodniczącemu Komisji Europejskiej oraz regularne przekazywanie aktualnych informacji na temat najważniejszych wydarzeń w dziedzinie nauki i technologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • kmieć 2012-08-24 07:41:42
  Ubecy mawiali: "dajcie nam człowieka, a znajdę na niego paragraf".
  Teraz "niezależni" eksperci mówią: "dajcie nam jakąś odmianę GMO, a wyniki zrobimy rewelacyjne.
 • Qba 2012-08-23 22:21:29
  @m@ciej
  Twierdzeń negatywnych nie da się ostatecznie udowodnić. Ale każda odmiana GMO przed wprowadzeniem na rynek (zarówno w EU, jak i USA, Kanadzie, Australii etc.) musi przejść rygorystyczne badania pod kątem wpływu na zdrowie. I jeszcze nigdy nie było wyników, które wskazałyby na jakieś szkody. W takiej sytuacji ciężar dowodu spoczywa na przeciwnikach GMO. A ci póki co nie mają nic na potwierdzenie swoich twierdzeń. Mają natomiast na swoim koncie kilka ewidentnych manipulacji (vide Puszta, Seralini et consortes)
 • m@ciej 2012-07-25 07:56:09
  prószę o wyniki ze rośliny gmo sa nie szkodliwe najlepiej ośrodków badawczych niezależnych jeśli w ogóle takie są
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!