Najnowsze dane ekspertów z AMI dot. rynku niemieckiego wskazują, że w okresie od kwietnia do końca lipca bieżącego sezonu (2011/2012) wielkość dostaw po skorygowaniu o zawartość tłuszczu osiągnęła poziom 10,29 mln ton, tym samym do niemieckich mleczarni dostarczono o 2,3 proc. więcej surowca niż w analogicznym przedziale czasowym roku kwotowego 2010/2011.

Przeliczona na pierwsze cztery miesiące kwota mleczna została przekroczona o niemal 0,6 proc. Specjaliści z AMI twierdzą, że wzrost wielkości dostaw w szybszym tempie niż w poprzednich miesiącach obserwowany w lipcu spowodowany był przez bardzo sprzyjające produkcji mleka warunki pogodowe (chłodne i deszczowe dni). W tym samym miesiącu w ubiegłym roku odnotowano zniżkę w dostawach mleka spowodowaną ekstremalnie wysokimi temperaturami powietrza.

Wzrostowy trend w wielkości dostaw mleka utrzymywał się także w sierpniu bieżącego roku. Specjaliści z AMI szacują, że w ciągu pierwszych trzech tygodni ósmego miesiąca 2011 roku do niemieckich mleczarni dostarczono o 1,3 proc. więcej mleka niż w analogicznym okresie z lipca br.

Jeśli wzrostowa tendencja poziomu dostaw utrzymasię w Niemczech w dłuższym okresie, kraj ten będzie zagrożony koniecznością ponoszenia karnej opłaty z tytułu przekroczenia kwoty, co ostatnio miało miejsce w sezonie 2007/2008.
Podobał się artykuł? Podziel się!