PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Działanie w grupie podnosi konkurencyjność rolników

Tworzenie spółdzielni i innych form współpracy producentów. Pozwoliłoby to rolnikom na zwiększenie ich konkurencyjności oraz wzmocniłoby ich pozycję negocjacyjną w łańcuchu żywnościowym powiedział Pekka Pessonen Sekretarz Generalny Copa-Cogeca.Przemawiając w Brukseli Pekka Pesonen powiedział - Cieszymy się, przede wszystkim, ponieważ unijne władze zdają sobie sprawę z tego, że niewielkie i rozproszone gospodarstwa wpływają negatywnie na wzrost i rozwój sektora rolno-spożywczego oraz na funkcjonowanie i konkurencyjność sektora spożywczego.

- Ponadto z zadowoleniem przyjęliśmy zalecenia europejskich organów ds. konkurencji dotyczące restrukturyzacji i konsolidacji sektora rolnego. Można to osiągnąć poprzez tworzenie spółdzielni i innych form współpracy producentów. Pozwoliłoby to rolnikom na zwiększenie ich konkurencyjności oraz wzmocniłoby ich pozycję negocjacyjną w łańcuchu żywnościowym. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ zmagają się oni z olbrzymią siłą nabywczą kilku dystrybutorów - mówił Pekka Pesonen.

Reguły konkurencji mogą być uznane za narzędzie stymulujące konkurencyjność i innowację w łańcuchu. Organy ds. konkurencji powinny spojrzeć na te kwestie z perspektywy długoterminowej, nie koncentrując się jedynie na cenach, ponieważ konsumenci przykładają coraz większą wagę do jakości i różnorodności produktów rolno-spożywczych.

- Dobrze, że organy ds. konkurencji uznały, że problem ten można rozwiązać stosując przepisy mające na celu likwidację nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu żywnościowym. Uważamy, że dyrektywa UE byłaby wartościowym krokiem naprzód. W sprawozdaniu tym również wspomniano, że kodeks dobrych praktyk w łańcuchu żywnościowym mógłby być dobrym rozwiązaniem, jeśli byłby poparty skutecznymi mechanizmami egzekwowania - podkreślił  Sekretarz Generalny Copa-Cogeca. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!