Jak poinformował dziś niemiecki koncern z Ludwigshafen, BASF podpisał umowę o współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w zakresie oceny sposobów wykorzystania danych i zdjęć satelitarnych w rolnictwie do stworzenia cyfrowych narzędzi i usług.  BASF zapewni ekspertów i know how z zakresu rolnictwa, dane terenowe oraz informacje zwrotne od rolników. ESA dostarczy zdjęć i danych satelitarnych.

Ze współpracy mają powstać narzędzia, które zapewnią, według informacji prasowej, dokładniejsze porady agronomiczne w zakresie stosowania środków ochrony roślin oraz maszyn rolniczych. Z satelit płyną dane cyfrowe, wykorzystywane następnie w zarządzaniu uprawami. Pozwalają one na podejmowanie decyzji w zakresie optymalnego okresu siania, sadzenia i zbiorów. Narzędzia mają być skoncentrowane na analizie agronomicznej. 

- Wspólnie z firmą BASF oraz rolnikami skoncentrujemy się na dostarczaniu danych satelitarnych w czasie rzeczywistym, w celu optymalnego stosowania nawozów oraz zmniejszenia zapotrzebowania na wodę w systemach nawadniania – powiedział Josef Aschbacher, dyrektor Programów Obserwacji Ziemi ESA. Programy mają pomóc w ochronie środowiska oraz zmniejszeniu kosztów. Dane satelitarne mogą być również wykorzystywane do poprawy prognozowania plonów, gwarantując zwrot z europejskich inwestycji kosmicznych.

>>> Czytaj też: Rozgrywka na cztery ręce – wielkie przejęcia w branży chemii rolnej

Podobał się artykuł? Podziel się!