PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Francja zniosła zakaz uprawy kukurydzy GMO

Autor: PAP

Dodano: 02-08-2013 11:30

Tagi:

Najwyższy organ jurysdykcji administracyjnej we Francji - Rada Stanu - zniósł w czwartek zakaz uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON810 amerykańskiej firmy Monsanto. Rząd zapowiedział, że decyzję w sprawie tej kukurydzy podejmie przed porą zasiewu.Rządowy zakaz uprawy MON810 we Francji został zawieszony już w 2011 roku z uwagi na brak podstawy prawnej, ale w marcu 2012 roku wprowadzono moratorium na uprawę tej odmiany GMO.
Do zawieszenia przez francuską Radę Stanu zakazu upraw GMO doszło w rezultacie decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE.


- Stosując się do prawa Unii Europejskiej, zgodnie z wykładnią Trybunału Sprawiedliwości UE, Rada Stanu stwierdziła nieważność rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 16 marca 2012 r. - głosi oświadczenie Rady Państwa.

- Jak wynika z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE, takie działania mogą być podjęte przez państwa członkowskie w sytuacjach awaryjnych oraz w sytuacji, która może stwarzać znaczne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, zdrowia zwierząt lub środowiska - napisano.

Pytany w czwartek w radiu Europe 1 socjalistyczny minister rolnictwa Stephane Le Foll podkreślił, że "Rada państwa nie jest w tym zakresie decydentem, to nie ona decyduje, czy GMO można zakazać czy nie, sprawdza ona jedynie prawną podstawę takiej decyzji, czy jest ona ważna, czy nie". Zasugerował też, że w razie anulowania zakazu rząd przedstawi nową ustawę zabraniającą uprawy kukurydzy modyfikowanej genetycznie.

- Niezależnie od decyzji stanowisko rządu będzie takie samo: nie opowiadamy się za GMO, a zwłaszcza za MON810, które jest kukurydzą oporną na środki chwastobójcze - oświadczył francuski minister rolnictwa.

Kukurydza MON810 firmy Monsanto jest według AFP jedynym organizmem modyfikowanym genetycznie uprawianym w Europie, odkąd niemiecki gigant chemiczny BASF zrezygnował z produkcji w Europie ziemniaka Amflora.

Francja, podobnie jak inne kraje europejskie (Austria, Węgry, Grecja, Rumunia, Bułgaria, Luksemburg) od 2008 roku zakazała uprawy MON810 na swoim terytorium. Importuje ona jednak produkty z organizmów modyfikowanych genetycznie na pasze i dla przemysłu spożywczego.

Krajem o największej powierzchni upraw GMO są USA (69 mln hektarów), podczas gdy w Europie ich wielkość szacuje się na 110 tys. hektarów. Największym producentem GMO w Europie jest Hiszpania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!