PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Francuscy rolnicy napadają na hiszpańskie tiry

Francuscy rolnicy napadają na hiszpańskie tiry Rolnicy skupieni w dwóch znanych francuskich organizacjach: CAV oraz związku młodych rolników- Gard-JA30 zmusili kierowcę do wylania ze zbiornika ponad 25 tysięcy litrów wina, fot. Maria Martin, Facebook

Autor: Tomasz Parzybut

Dodano: 21-01-2017 07:43

Tagi:

Krewcy francuscy rolnicy protestują przeciw nierównej według nich konkurencji. Trzeba przyznać, że robią to w bardzo skrajny sposób.To sprawa bez precedensu. W ostatnich dniach grupa francuskich farmerów najpierw wypatrywała tiry z rejestracjami hiszpańskimi, a następnie zmuszała je do zatrzymania, by w efekcie zniszczyć przewożone produkty. Żaden z kierowców nawet nie myślał protestować, bo Francuzi wyposażeni byli w... kije bejsbolowe.

Do pierwszego incydentu doszło w poniedziałek 16 października na parkingu w Narbonie. Do hiszpańskiego kierowcy podeszła grupa  około 20 osób w kominiarkach uzbrojonych w kije oraz prawdopodobnie siekiery. Według doniesień medialnych mieli to być rolnicy skupieni w dwóch znanych francuskich organizacjach:  CAV oraz związku młodych rolników- Gard-JA30. Zmusili oni kierowcę do wylania ze zbiornika ponad 25 tysięcy litrów wina.

Kilka godzin później około 50 osobowa grupa rolników rozpoczęła „sprawdzanie” tirów przy autostradzie A9 między Nimes a Montpellier. Tam wylano kolejną cysternę z winem oraz rozsypano hiszpańskie pomarańcze.

Związkowcy, którzy przyznali się do tych występków, tłumaczą, że hiszpańskie wina były… złej jakości. Francuscy rolnicy od dłuższego czasu protestują przeciw sprowadzaniu do ich kraju hiszpański win sprzedawanych za jedyne 30-40 EURO za sto litrów. To cena o połowę niższa od francuskich trunków.

Ponadto we Francji obserwowany jest wyraźny spadek cen żywności. Winą za obecną sytuację Francuzi obwiniają supermarkety i dystrybutorów, którzy coraz częściej sprowadzają tańsze produkty zza granicy.

Ambasador Hiszpanii w Paryżu, Ramon de Miguel złożył oficjalną skargę we francuskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Stwierdził on, że ataki francuskich rolników, które mają miejsce od pewnego czasu są wyraźnym pogwałceniem swobodnego przepływu towarów, który jest jedną z podstawowych zasad Unii Europejskiej.

W oficjalnym oświadczeniu zażądano powstrzymania podobnych aktów wandalizmu oraz zapewnienia kierowcom całkowitego bezpieczeństwa i swobodnego przepływu osób i towarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

 • JAKI 2017-01-22 08:10:24
  W POLSCE ZA TAKIE COŚ TO ŁADNIE BY SIE ZAPŁACIŁO ALBO TROCHE POSIEDZIAŁO W WIĘZIENIU ,A TU WYSTARCZY TRAKTOREM DROGE BLOKOWAĆ I JUZ PO SĄDACH CIĄGAJĄ
 • Mistrz 2017-01-21 19:38:53
  Liberalny system gospodarczy, wolność na całego, czy tam Demokracja czasem nie jest łamana i KOD nie powinien się natychmiast formować, by żyło sie lepiej agresywnej tłuszczy.
 • yyy 2017-01-21 18:21:05
  a my Polacy biedacy obronic sie nie umiemy i przez to biedujemy...mrozonki za centy kupujemy potem karcherem myjemy i w supermarketach sprzedajemy...
 • gruby 2017-01-21 17:38:58
  akurat te francuskie sikacze to się co najwyżej nadają na ocet, Włochom i Hiszpanom lepiej wychodzą winka, zarówno w segmencie economical jak i premium
 • SAMOOBRONA 2017-01-21 12:01:44
  A do nas Ukraina zboże pcha a my nic.Andrzej w grobie się przewraca.
 • malek 2017-01-21 10:39:50
  Z racji tego że wino francuskie jest tańsze niż Polskie wylejmy ich wina na trasie do nas najlepiej w Niemczech żeby jeszcze oni posprzątali!
 • boluś totolotekmajster 2017-01-21 09:53:52
  JA im wtedy mówię tym fancuzom:
  wylewajcie wino na autostady i blokujcie obce tiry pełne pomarańczy
  bo jak nie to będziecie płakać jak polacy -biedacy.
 • biedron 2017-01-21 09:19:51
  Francuscy rolnicy zawsze protestują w skrajny sposób. Zobaczcie na YT jak leli gnojnowice przed ministerstwem i przerzuca obornik przez bramę :)
 • xxx 2017-01-21 08:27:21
  Żabojady mają jaja ale im pewnie nic nie zrobią. pewnie by się zdziwili gdyby
  wiedzieli że u nas mamy to co oni na o wiele większą skalę a my nic
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.71.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!