"Według wstępnych szacunków nastąpiło zmniejszenie powierzchni uprawy rzepaku i rzepiku ogółem o ok. 6 proc. - do ok. 750 tys. ha. Mniejsza od ubiegłorocznej jest powierzchnia uprawy buraków cukrowych. Wstępnie szacuje się, że wyniesie ona ok. 235 tys. ha, tj. o 5 proc. mniej niż w roku ubiegłym" - napisano.

Stan zasiewów zbóż ozimych i rzepaku ozimego w połowie maja był zdecydowanie lepszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

GUS podał, że ocena stanu zasiewów zbóż jarych była również wyższa od ubiegłorocznej.

"Straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych i rzepaku ozimego w bieżącym roku były podobnie jak w roku ubiegłym niewielkie - sięgały zaledwie od 0,1 proc. do 0,8 proc. powierzchni uprawy zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku" - napisał GUS.

"Wznowienie wegetacji w bieżącym roku nastąpiło bardzo wcześnie. Do siewów i sadzenia roślin przystąpiono o 3 tygodnie wcześniej niż w latach przeciętnych i o ponad tydzień wcześniej niż w roku ubiegłym" - napisano.

Według GUS kwitnienie drzew owocowych na przeważającym obszarze kraju rozpoczęło się już w trzeciej dekadzie kwietnia.

"Sporadycznie występujące w kwietniu i w maju niewielkie przymrozki nie spowodowały uszkodzeń pąków kwiatowych, kwiatów i zawiązków owocowych na drzewach i krzewach owocowych oraz plantacjach jagodowych" - napisano.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!