Komisarz Phil Hogan był jednym z mówców, którzy w czwartek, 19 stycznia otworzyli wielkie międzynarodowe targi rolnicze w Berlinie. W swoim przemówieniu podkreślił rolę rolników w produkcji zdrowej żywności i zachowaniu środowiska naturalnego. Zapowiedział też rozpoczęcie konsultacji w pracach nad nową reformą rolną.

Hogan ogłosił również początek konsultacji europejskiej reformy rolnej. – Drugiego lutego rozpocznę konsultacje Wspólnej Polityki Rolnej – powiedział komisarz. Dodał, że komisja opublikuje komunikat o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej pod koniec 2017 roku. – Ten proces rozpocznie się wkrótce szerokimi konsultacjami publicznymi. Naszym celem jest zmodernizować i uprościć WPR – podkreślił Hogan.

Komisarz przyznał, że innowacje grają dużą rolę w zmieniającym się rolnictwie, ale nic nie wydarzy się bez zaangażowania rolników. – Rolnicy muszą podjąć odpowiedzialność za dokonywanie zmiany. A mieszkańcy i politycy muszą zrozumieć, że utrzymywanie wysokich standardów jakości i bezpieczeństwa żywności nie jest do pogodzenia z dbaniem o środowisko, jeśli rolnicy nie dostaną za swoją pracę szczególnego wsparcia – podkreślił.

Komisarz Hogan był jednym z prominentnych gości, którzy wygłosili przemówienia powitalne na inauguracji targów w Berlinie. Oprócz niego do gości licznie zgromadzonych na wielkiej sali centrum wystawienniczego przemawiali burmistrz Berlina Michael Mueller, przewodniczący Niemieckiego  Związku Farmerów oraz Sándor Fazekas, minister rolnictwa Węgier. Ten kraj jest specjalnym gościem targów tegorocznej edycji.

Fazekas podkreślał, że rolnictwo węgierskie się rozwija i zwiększa zatrudnienie. – W ciągu sześciu lat liczba ludzi zatrudnionych w węgierskim rolnictwie wzrosła niemal o 27 proc. – stwierdził minister i dodał, że rolnictwo odpowiada też za 0,6 proc. wzrostu PKB na Węgrzech, a jego kraj jest głównym producentem słoneczników w Unii Europejskiej.

Wspólnym mianownikiem wystąpień była troska o przyszłość rolników. Niemcy są też krajem stosunkowo taniej żywności, w stosunku do zarobków, dlatego tu prezydent Berlina mógł sobie pozwolić na skrytykowanie obniżanych cen i spadających zarobków rolników. – To konsumentów musimy mieć w centrum uwagi – powiedział prezydent Berlina. – Nie możemy rozmawiać tylko o środowisku i dobrostanie zwierząt. Musimy pamiętać też o rolnikach i cenach żywności – dobra żywność nie może być tania – tę wypowiedź Muellera nagrodziły oklaski.