PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kalemba: Rolnicy oczekują zrównania dopłat

Kalemba: Rolnicy oczekują zrównania dopłat

Polscy rolnicy oczekują zrównania warunków przyznawania płatności bezpośrednich – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Stanisław Kalemba.Minister podkreślił, że brak wyrównania płatności może podważyć wspólnotowy charakter Wspólnej Polityki Rolnej i zgodność poprawnego kształtu płatności bezpośrednich z Traktatem o funkcjonowaniu UE. Wyrównanie warunków uzasadniają po pierwsze koszty produkcji, rosnące ceny paliwa, nawozów, środków ochrony roślin, a po drugie wyższe plony.

- Do plonów referencyjnych zostały przyjęte wartości z lat 1995-1999. Tymczasem dziś plony znacznie wzrosły. Średnie płatności bezpośrednie mają już Czesi i Węgrzy. Ponadto warto zauważyć, że w całej Unii Europejskiej funkcjonują już pewne elementy polityki rolnej, wspólne dla wszystkich. Są to wymagania w zakresie ochrony środowiska - mówił szef resortu rolnictwa.

Stanisław Kalemba podkreślił, że dla strony polskiej kolejnym ważnym punktem w negocjacjach jest zachowanie obu filarów WPR. Powinny one być jednakowo ważne, a w ramach II filara oczekujemy utrzymania co najmniej takiego samego poziomu wsparcia, z jakim mamy do czynienia w obecnej perspektywie finansowej, a mianowicie minimum 13,5 mld euro. Minister zaznaczył, że głównym warunkiem wypracowania kryteriów dobrych dla wszystkich państw członkowskich jest uchwalenie odpowiedniego ogólnego budżetu UE. To z kolei mogłoby zapewnić Polsce budżet w ramach WPR na lata 2014-2020 na poziomie 34,5 mld euro.

- Maksymalizację ogólnej alokacji środków z budżetu UE dla Polski umożliwi podpisanie Umowy Partnerskiej między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. Dzięki tej umowie obszary wiejskie, które w Polsce zajmują ponad 93%, będą mogły skutecznie wykorzystywać środki z funduszu polityki spójności. To bardzo ważne, aby realizować inwestycje infrastrukturalne również tam, na przykład w postaci dróg lokalnych - mówił Stanisław Kalemba.

Inne prace podjęte na forum Rządu i Parlamentu polskiego to po pierwsze uchwała Sejmu RP z 15 maja 2012 r. w sprawie wsparcia Rządu RP i wezwanie Parlamentu Europejskiego do aktywnego działania na rzecz usprawnienia WPR oraz wprowadzenia równych i niedyskwalifikujących zasad podziału między państwa członkowskie UE środków na płatności bezpośrednie dla rolników. Po drugie stanowisko MRiRW z 3 października 2012 r., które zostało wysłane do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. W dokumencie tym podkreśla się, że należy podtrzymać dążenie do jak największego wyrównania stawek płatności bezpośrednich, co najmniej do poziomu aktualnej średniej w UE, tj. do około 265 euro/ha.

- Polska jest jednym z największych producentów żywności w Unii Europejskiej. Polska żywność jest doceniana nie tylko na rodzimym rynku, lecz także na rynkach europejskich i światowych. Świadczy o tym stale rosnące saldo w handlu produktami rolno-spożywczymi. Przewidujemy, że za ten rok będzie to wartość na poziomie około 3 mld euro. Żaden sektor polskiej gospodarki nie odnosi takich sukcesów jak branża rolno-spożywcza - powiedział szef resortu rolnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • Andrzej Lepper 2012-10-26 12:52:24
  Kalemba dał (...) z modulacjami!
  Sikorskiego się radził, czy zaskarżać czy nie zaskarżać modulacji!
  Same cieniasy w tym rządzie!!! Jeszcze przyjdzie czas i na was. Na taczkach wywiozą Was z wiejskiej.
 • jarki 2012-10-25 19:48:05
  dlatego oni się naszej żywności boją widzą że dajemy sobie radę w gorszych warunkach i przy mniejszym wsparciu a że żaden sektor gospodarki nam nie dorównuje to jest związane z tym że polski rolnik zawsze robił na swoim a w przemyśle było ''czy się stoi czy się leży'' żeby to zmienić trzeba pokoleń
 • ekorolniczka 2012-10-25 17:03:24
  Niemcy , Francja, Włochy mają po 500 euro na 1 ha a POLSKA jak zwykle poniżej 50%
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!