PRZEGLĄD PRASY: Genetyczna modyfikacja Am-flory ma zwiększyć jej przydatność do celów przemysłowych - naukowcom niemieckiego koncernu chemicznego BASF udało się sprawić, że ich ziemniak produkuje tylko jeden określony rodzaj skrobi potrzebny m.in. do produkcji papieru - pisze Konrad Niklewicz.

Peter Oakley, jeden z członków zarządu BASF, ujawnił w wywiadzie prasowym, że sama tylko sprzedaż licencji na Am-florę powinna przynieść koncernowi 20-30 mln euro zysku rocznie.

Organizacje ekologiczne alarmują jednak, że dopuszczenie Am-flory do obrotu na europejskim rynku będzie katastrofalnym błędem. Dają do zrozumienia, że ziemniak BASF trafi w końcu do pasz zwierzęcych.

Ekolodzy nie mają wątpliwości, że ziemniak jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt. Ma w sobie bowiem gen AMRG, który (upraszczając) podnosi oporność na... antybiotyki. I to aż kilka z nich: kanamycin, neomycin, paromycin, butirosin, gentamicin B oraz gene-ticin.

Teoretycznie prawo europejskie nie zezwala na używanie roślin, które zawierają taki gen. Mimo to Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydal pozytywną decyzję dotyczącą Am-flory .Ta opinia została natychmiast zakwestionowana przez Światową Organizację Zdrowia oraz przez Europejską Agencję ds. Leków, ale Komisja Europejska okazała się głucha na ich argumenty.