Komisja Europejska (KE) zaproponowała w czwartek wprowadzenie badań i ograniczenie importu chińskich produktów żywnościowych zawierających mleko w proszku.

Całkowicie miałby być zakazany import żywności przeznaczonej dla dzieci, zwłaszcza słodyczy, zawierających takie mleko.

Jest to reakcja na ostatnie wydarzenia w Chinach, gdzie po spożyciu mleka w proszku dla niemowląt zawierającego melaminę - substancję służącą do produkcji żywic syntetycznych, zmarło pięcioro dzieci.

Rzeczniczka KE Nina Papadulaki powiedziała, że Unia Europejska chce badać wszystkie chińskie produkty żywnościowe, których skład stanowi w ponad 15 proc. mleko w proszku.

Unia Europejska nie importuje chińskich produktów mlecznych takich jak jogurty czy mleko dla niemowląt. Istnieją jednak obawy, że mleko w proszku zawierające melaminę mogło zostać użyte do produkcji słodyczy np. czekolady, cukierków czy ciastek. Dlatego UE chce całkowicie zakazać importu chińskich produktów spożywczych przeznaczonych dla dzieci, zawierających mleko w proszku.

Według raportu przygotowanego przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) melamina, którą może zawierać chińskie mleko nie zagraża dorosłym, gdyż proporcjonalnie nie spożywają oni tyle słodyczy co dzieci.

Władze UE przesłały w czwartek propozycję wprowadzenia zakazów ekspertom ze wszystkich krajów członkowskich. Jeśli zostaną zaakceptowane zaczną obowiązywać od piątku - twierdzi Papadulaki.

W ubiegłym tygodniu kraje UE nakazały władzom celnym wzmocnienie kontroli importu chińskich produktów, które mogą zawierać mleko i poprosiła Chiny o wstrzymanie eksportu takich produktów do Unii.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!