Tymczasem przedstawiciel Komisji Europejskiej stwierdził, że wg najnowszych szacunków, w UE nie ma już cukru pozakwotowego, ponieważ wolumen deklarowanego przeniesienia jest równy zeru. Dopuszczenie do obrotu dodatkowych ilości pozakwotowego cukru mogłoby mieć ujemny wpływ na zaopatrzenie sektora przemysłowego. Niemniej jednak, w związku z napiętą sytuacją podażową, na następnym posiedzeniu komitetu zarządzającego będzie toczona dyskusja nad dodatkowymi środkami zaradczymi.

Pomimo tej opinii, na kolejnym komitecie zarządzającym przegłosowano jednak otworzenie dodatkowego, bezcłowego kontyngentu importowego dla 200 tys. t cukru białego i surowego. Kontyngent będzie obowiązywał w terminie 1 lipca - 31 września br., czyli do końca sezonu 2010/11. Licencje będą przyznawane w kolejności zgłoszeń. Limitu wnioskowanego wolumenu nie ma, w przypadku przekroczenia wysokości kontyngentu złożone licencje importowe będą proporcjonalnie redukowane.

KE zdecydowała także o wprowadzeniu systemu przetargów importowych po obniżonym cle. Na razie jednak szczegóły nie są jeszcze znane. W ramach tego systemu wnioski mają zawierać się w granicach 20-45000 t. Oferenci mają deklarować wysokość cła, jaką są gotowi zapłacić, a Komisja ma ustalić jego minimalny poziom. System miałby być wdrożony od połowy lipca br.

Podobał się artykuł? Podziel się!