Fuele spotkał się we wtorek w Brukseli z sekretarzem ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrijem Klujewem. Na konferencji prasowej komisarz wskazał, że w ostatnim czasie Rosja prowadzi "bardziej asertywną politykę" związaną z planowanym podpisaniem przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

- Z Moskwy napływały komentarze, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej, obejmującej porozumienie o wolnym handlu, pociągnie za sobą zaostrzenie kontroli celnych ukraińskich towarów sprowadzanych do Rosji - powiedział Fuele.

- Wszelka presja z zewnątrz na Ukrainę, związana z jej ambicją, by podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, jest nie do przyjęcia - podkreślił.

Komisarz dodał, że stowarzyszenie z UE nie powinno przeszkodzić Ukrainie w rozwijaniu dobrych relacji z tworzoną przez Rosję, Białoruś i Kazachstan Unią Celną, o ile będzie to zgodne z zasadami WTO i nie będzie stać w sprzeczności z umową o całościowej i pogłębionej strefie wolnego handlu z UE.

- Umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą a UE nie usprawiedliwia zaostrzenia przez Rosję procedur celnych - powiedział. - Kosztem stowarzyszenia z UE nie może być pogorszenie relacji Ukrainy z Rosją oraz pozostałymi sąsiadami.

Klujew podkreślił, że także po stowarzyszeniu z UE Ukraina zamierza "chronić i pogłębiać swe relacje i procesy integracyjne z Rosją, państwami Wspólnoty Euroazjatyckiej oraz innymi światowymi przywódcami i centrami rozwoju gospodarczego".

W połowie sierpnia Rosja zaostrzyła kontrole celne na granicy z Ukrainą, a w zeszły czwartek prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł, że tworzona przez Rosję, Białoruś i Kazachstan Unia Celna podejmie kroki protekcyjne wobec Ukrainy, jeśli kraj ten zawrze z Unią umowę stowarzyszeniową, obejmującą porozumienie o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA).

We wtorek doradca prezydenta Rosji Siergiej Głazjew ocenił z kolei, że po podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE Ukraina "zniknie jako podmiot prawa międzynarodowego" i przestanie być dla Moskwy partnerem strategicznym.

Głównym tematem wtorkowego spotkania komisarza Fuele i Klujewa w Brukseli były postępy Ukrainy w spełnianiu warunków, od których Unia uzależniła podpisanie umowy stowarzyszeniowej, co ma nastąpić w listopadzie tego roku na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.