24 stycznia potwierdzono wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dwóch dzików na terenie południowej Litwy, obszarze graniczącym z Białorusią. Jak zapewnia KE podjęto natychmiastowe działania, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

„Najnowsze dowody naukowe wskazują, że te dwa litewskie przypadki ASF powiązane są z nieudanymi próbami kontroli występowania choroby w zachodnich regionach Rosji, lub wystąpieniem choroby na Białorusi" - podano w komunikacie.

„Rosja nie przedstawiła żadnych informacji, czy dowodów odnośnie podjętych środków mających na celu przeciwdziałanie dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby" - dodano.

Jak podkreślił Tonio Borg, Rosja nałożyła bezprecedensowe ograniczenia handlu na wywóz trzody chlewnej i mięsa wieprzowego ze wszystkich 28 państw członkowskich UE, mimo że występowanie tej choroby ograniczone jest tylko do fragmentu Litwy.

„Ograniczenia te wiążą się z poważnymi skutkami gospodarczymi dla podmiotów działających na rynku europejskim, są nieproporcjonalne i sprzeczne z międzynarodowymi zasadami handlu" - stwierdził komisarz.

Dodał, że próba porozumienia i propozycja ograniczenie eksportu wyłącznie z obszaru objętego AFS została odrzucona. Komisarz obiecał, że będą podejmowane kolejne próby nawiązania rozmów z Rosją w celu rozwiązania problemu.  Podkreślił po raz kolejny, że wprowadzony 2 tygodnie temu zakaz jest całkowicie nieproporcjonalny, biorąc pod uwagę podjęte środki kontroli i zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby.

Podobał się artykuł? Podziel się!