PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

KE zapowiada pomoc finansową w razie wystąpienia ASF

KE zapowiada pomoc finansową w razie wystąpienia ASF

Komisja Europejska gotowa jest zrekompensować straty poniesione przez hodowców trzody chlewnej w przypadku wystąpienia w UE afrykańskiego pomoru świń – zapowiedział Tonio Borg, unijny komisarz ds. zdrowia.Tonio Borg zapewnił wczoraj, że w razie wystąpienia ASF na terenie UE, KE pokryje ewentualne straty bezpośrednie i rynkowe, jak również uruchomi pomoc w celu odbudowy stad. Środki te dostępne będą z unijnego funduszy weterynaryjnego.

Była to odpowiedź na wniosek, z którym wystąpiła polska delegacja podczas wczorajszej rady unijnych ministrów rolnictwa. Wnsiosek poparły także: Łotwa, Austria, Bułgaria, Hiszpania, Finlandia, Węgiry i Wielka Brytania.

Polska wezwała uruchomienia takiej pomocy, jak również do podjęcia skoordynowanych działań, mających na celu przeciwdziałanie afrykańskiemu pomorowi świń, który rozprzestrzenia się na terenie Białorusi i Rosji (ogniska wystąpiły 40 km od granicy litewskiej raz 150 km od polskiej).

Delegacja podkreśliła, że istnieje realne ryzyko rozprzestrzenienia się choroby na terenie UE.

Wcześniej w tym miesiącu UE przyznała Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce pomoc w wysokości 2,5 mln euro na działania prewencyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!