Dalli powiedział na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, że podobna informacja musi zostać przed upublicznieniem uzasadniona naukowo i być niepodważalna.

W ciągu ostatnich dni Niemcy wskazały jako źródło zakażenia najpierw hiszpańskie ogórki, a następnie kiełki na własnym terytorium, po czym władze niemieckie wycofały się z obu tych twierdzeń.

We wtorek odbędzie się w Luksemburgu nadzwyczajne spotkanie ministrów rolnictwa państw UE, na którym omówią oni konsekwencje dla sektora rolnego epidemii niebezpiecznej bakterii EHEC, która spowodowała już śmierć 22 osób. Rozważane są rekompensaty dla rolników w związku ze spadkiem w UE konsumpcji warzyw i owoców.

Tymczasem szef rosyjskich służb sanitarno-epidemiologicznych (Rospotriebnadzor) Giennadij Oniszczenko powiedział agencji Interfax, że nastąpił postęp w sprawie ewentualnego zniesienia zakazu importu unijnych świeżych warzyw do Rosji.

Oniszczenko oznajmił, że unijni urzędnicy obiecali przekazać Rosji próbki szczepu EHEC odpowiedzialnego za zachorowania, co pomoże Rosji podjąć decyzję w sprawie zniesienia wprowadzonego we wtorek zakazu.

Wskazał na współpracę z Danią w tym zakresie, mówiąc, że import z tego kraju mógłby zostać wkrótce wznowiony, jeśli Rosja otrzyma więcej informacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!