- Kurpie są dla mnie wyjątkowo ważnym miejscem, gdyż stąd pochodzę, a pielęgnowane tu tradycje są wciąż żywe, dlatego postanowiłem przybliżyć Europejczykom bogactwo obyczajów i kultury tego regionu. Wraz z Marszałkiem Struzikiem w swoich wystąpieniach wspominaliśmy też o rozwijającym się na Kurpiach przemyśle i coraz bogatszej bazie agroturystycznej - mówi Jarosław Kalinowski.

Ekspozycji tradycyjnych i kolorowych pisanek, kunsztownych wycinanek oraz wysokich palm z bibułowych kwiatów towarzyszyła wystawa plakatów z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Plansze przedstawiały stroje ludowe z regionów Kurpi Białych i Zielonych, charakterystyczną architekturę wiejska i sakralną, wzory wyrobów ceramicznych oraz zwyczaje i tradycje ludu kurpiowskiego. W trakcie wernisażu była wyświetlana również prezentacja multimedialna, przedstawiająca zdjęcia z ciekawych wydarzeń kulturalnych, które cyklicznie odbywają się na Kurpiach: Miodobranie Kurpiowskie, Procesja Bożego Ciała, Palma Kurpiowska, Wesele Kurpiowskie oraz Ginące Zawody.

- Jak przystało na tradycyjną, polska Wielkanoc, nie zabrakło również kurpiowskich świątecznych potraw i napojów, pochodzących z Domu Polonii w Pułtusku. Na stole, oprócz żurku, domowych wędlin i mięs, można było odnaleźć tradycyjną ćwikłę, faszerowane ryby oraz ciasta. Amatorzy staropolskich trunków mogli skosztować oryginalnych nalewek oraz kurpiowskiego miodu. Zaprezentowana próbka kurpiowskiej kultury z pewnością zachęciła Europejczyków do odwiedzania regionu, a wystawa ta zapoczątkowała sezon polskich inicjatyw w PE, podkreślających tegoroczną prezydencję Polski w Unii - dodaje eurodeputowany Kalinowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!