Na początku KE była przeciwna takiemu rozwiązaniu. Ale m.in. europejski związek plantatorów buraków cukrowych CIBE apelował o przekroczenie limitu WTO, argumentując swoje postulaty, że przy obecnie wysokich cenach cukru, eksport z UE nie byłby dumpingiem. Kolejny wpływ na ma deficytowa sytuacja na świecie, która obliguje Unię do eksportu własnych nadwyżek, aby zapobiec dalszemu wzrostowi cen. Komisja Europejska przychyliła się w końcu do takiej argumentacji.

Jednak na komitecie nie zapadły żadne decyzje i stąd KE zdecydowała się na mocy rozporządzenia nr 94/2010 (L 32/2) zwiększyć o 500 tys. t limit eksportu pozakwotowego cukru białego w sezonie 2009–2010. Zatem eksport pozakwotowy cukru wzrósł do 1,85 mln t, z czego 1,35 mln t zostało już wykorzystane.

Propozycja Komisji spotkała się z ostrą krytyką brazylijskiego związku sektora trzciny cukrowej Unica. Sprzeciw wobec działań komisji wyraził także największy producent cukru i bioetanolu w Brazylii – koncern Copersucar. Jego przedstawiciele zapowiedzieli, że sprawa trafi przed trybunał WTO.

Źródło: FAMMU/FAPA

Podobał się artykuł? Podziel się!