PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Lipcowa zniżka dostaw mleka i produkcji mleczarskiej w UE

Według danych zaprezentowanych przez Komisję Europejską, łączna ilość mleka dostarczona do zakładów przetwórczych w Unii Europejskiej w lipcu 2011 roku była niższa od poziomu z poprzedniego miesiąca o 26,05 proc. i osiągnęła wielkość niespełna 11,8 mln ton (wobec 14,9 mln ton w czerwcu) – informuje FAMMU/FAPA.Według wstępnych danych KE w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego roku do unijnych mleczarni dostarczono 82,4 mln ton płynnego mleka (o 2,22 proc. więcej niż w tym samym przedziale czasowym roku 2010). Ponadto w skali rocznej odnotowano zwyżki w produkcji przetworów mlecznych.

Największą dynamiką wzrostu tradycyjnie cechowało się odtłuszczone mleko w proszku (OMP), którego produkcja w ciągu siedmiu miesięcy 2011 r. osiągnęła poziom 700,6 tys. ton, niemal o 12 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2010. Na zwyżkę tą wpływ miały przede wszystkim wzrosty produkcji w poprzednich miesiącach, w samym lipcu odnotowano 9,32 proc. zniżkę i wytworzono zaledwie 124,5 tys. ton OMP.

Także w przypadku serów, śmietany, masła, pełnego mleka w proszku (PMP), i mleka skondensowanego w lipcu odnotowano spadki produkcji w skali miesięcznej. Największe zniżki zaobserwowane w siódmym miesiącu bieżącego roku dotyczyły serów, śmietany i masła, których wytworzono o ponad 22 proc. mniej niż w czerwcu. Natomiast wśród ważniejszych przetworów mlecznych wytwarzanych w UE w skali rocznej tylko w przypadku PMP i mleka skondensowanego odnotowano spadki produkcji w UE odpowiednio -4,43 proc. i -1,26 proc.
Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.91.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!