PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Minister rolnictwa K. Jurgiel na otwarciu wystawy rolniczej w Budapeszcie

Minister rolnictwa K. Jurgiel na otwarciu wystawy rolniczej w Budapeszcie Fot. Shutterstock

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel uczestniczył w środę w otwarciu Krajowej Wystawy Rolnictwa i Żywności HUNGEXPO w Budapeszcie. W czwartek weźmie udział w spotkaniu ministrów rolnictwa V4 w rozszerzonym formacie.Jurgiel powiedział PAP, że zasadniczym celem jego przyjazdu na Węgry jest udział w spotkaniu ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii w Wyszehradzie.

Jak podkreślił, podczas obrad zostanie poruszonych kilka kwestii. Jedną z nich jest problem różnicowania przez dostawców jakości produktów spożywczych w zależności od kraju, do którego trafiają, a inną "globalne wyzwania dla rolnictwa i polityki żywnościowej", związane m.in. z liberalizacją i "warunkami, które są nierówne często, bo u nas wymaga się zachowania norm środowiskowych, a w innych częściach świata różnie z tym bywa i to musi być uregulowane".

Będzie także omawiana węgierska inicjatywa w ramach programu Horyzont 2020, BIOEAST, dotycząca współpracy Europy Środkowo-Wschodniej na rzecz rolnictwa, akwakultury i leśnictwa w biogospodarce. "Chcemy uczestniczyć w tym przedsięwzięciu" - zadeklarował Jurgiel.

Zostanie też poruszona tematyka energii odnawialnej po 2020 roku, w tym wniosku Komisji Europejskiej w sprawie dyrektywy RED II w sprawie odnawialnych źródeł energii.

Podczas spotkania przewidziane jest również uzgodnienie i przyjęcie dwóch wspólnych deklaracji: w sprawie dyrektywy o energii odnawialnej po 2020 roku oraz w sprawie inicjatywy BIOEAST.

Jurgiel przebywa na Węgrzech z dwudniową wizytą na zaproszenie węgierskiego ministra rolnictwa Sandora Fazekasa.

Mottem tegorocznej wystawy HUNGEXPO, w której bierze udział ponad tysiąc wystawców, są "skarby Basenu Karpackiego", a jej gościem honorowym jest Japonia. Z tego względu podczas uroczystości otwarcia wystąpił m.in. zespół japońskich bębniarzy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!