Pieniądze te zdaniem wnioskodawców powinny być przeznaczone na promocję, informację dla konsumentów, mechanizmy prywatnego przechowalnictwa serów, refundacje eksportowe oraz pomoc dla OMP w paszach zwierzęcych i zrównoważenie relacji miedzy producentami, przetwórcami i handlem detalicznym. Ponadto aż do szkolnictwa uniwersyteckiego powinien zostać rozszerzony zakres stosowania program u ,,Mleko w szkole’’.

Zdaniem Czesława Siekierskiego, posła Parlamentu Europejskiego tylko szybka interwencja w różnorodnych obszarach sektora mlecznego przynosi skuteczne efekty i jest dużo tańsza. Bezczynne oczekiwanie bowiem nie prowadzi do samorozwiązania problemu, lecz tylko go podrażnia.

Jak podkreśla poseł Siekierski, w szerszym zakresie musi być wykorzystany program dystrybucji mleka w szkołach czy program bezpłatnej dystrybucji żywności dla najuboższych w Unii, dla zwiększenia spożycia wewnętrznego. Natomiast wprowadzony w wyniku przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej nieznaczny wzrost kwot mlecznych nie może być wstrzymany, szczególnie w państwach, które mają stosunkowo niskie kwoty mleczne w odniesieniu do liczby mieszkańców i dobrych warunków do produkcji mleka. Dlatego też likwidacja kwot po marcu 2015 roku musi być powtórnie przeanalizowana przez Nową Komisję Europejską, Radę Europy i Parlament Europejski.

- Ale też utrzymywanie kwotowania przy obecnym niesprawiedliwym poziomie kwot, jakie mają poszczególne kraje członkowskie jest nie do zaakceptowania przez nowe kraje członkowskie w tym Polskę – dodaje Czesław Siekierski.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!