O rozpoczęciu 1 lutego drugiej edycji konkursu pod nazwą Combat Climate Change 2008 poinformowali jego organizatorzy: towarzystwo National Geographic i koncern energetyczny Vattenfall.

W ramach akcji uczniowie europejskich szkół średnich będą konkurowali, prezentując możliwe rozwiązania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Chodzi o wzbudzenie zainteresowania młodzieży w wieku 16-19 lat sprawami klimatycznymi.

Uczniowie będą mieli za zadanie zastanowić się nad aktualnymi problemami dotyczącymi klimatu i energii. Będą też proponować konkretne rozwiązania, możliwe do przyjęcia na szczeblu lokalnym. W pierwszej edycji konkursu zaproszenie do uczestnictwa w nim otrzymało ponad 30 tys. szkół.

W ubiegłym roku w konkursie wzięło udział ponad 4 tys. uczniów szkół średnich z 28 krajów. Najwięcej - 1140 prac - napłynęło z Polski. Zgłoszenia dotyczyły zarówno rozwiązań politycznych i dotyczących stylu życia, jak i związanych z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla, zmianą codziennych nawyków czy innowacjami w zakresie istniejących technologii.

Rozstrzygniętą jesienią ubiegłego roku polską edycję konkursu wygrała Ewa Bebłot z liceum im. Staszica w Sosnowcu, która wymyśliła system "woda-wiatr", oparty na pozyskiwaniu energii z tych dwóch żywiołów. Pierwszą nagrodę jury przyznało Hecie Heiskanen i Salli-Riinie Hokkanen ze szkoły średniej w Mikkeli w Finlandii. Uczennice poświęciły swój projekt wykorzystaniu nieodnawialnych źródeł energii w skali globalnej.

Współorganizator konkursu - National Geographic Society - to założone w 1888 r. towarzystwo, należące do największych na świecie organizacji naukowych i edukacyjnych. Jego misją jest podnoszenie poziomu i rozpowszechnianie wiedzy geograficznej oraz promocja zachowania kulturalnych i naturalnych zasobów świata. Magazyn "National Geographic", oficjalne pismo towarzystwa, publikowany po angielsku oraz 31 językach edycji lokalnych, jest czytany co miesiąc przez 40 mln ludzi na świecie.

Vattenfall jest czwartym co do wielkości producentem energii elektrycznej i ciepła wáEuropie. Centrala firmy znajduje się w Szwecji, a działalność prowadzona jest w Niemczech, Skandynawii oraz Polsce. Firma dostarcza prąd i ciepło do kilku milionów nabywców.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!